
















Retro Wide Drum Round Linen Cage Semi Flush Mount
Three Lights • Wide Drum Design • White Fabric Shade • Intersecting Frame • Frosted PC Diffuser • Brushed Brass • E26 Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Boasting a timeless silhouette and warm, natural tones, this 3-light fabric lantern semi-flush mount brings effortless sophistication to any interior. Designed to complement a wide range of styles—from farmhouse and bohemian to mid-century modern and contemporary—its durable metal frame features clean, intersecting lines that support a coordinating linen drum shade with a round frosted PC diffuser below. When illuminated, the fabric shade and diffuser gently filters the light, creating a warm, inviting ambiance with cozy elegance. Ideal for living rooms, bedrooms, foyers, entryways, kitchen islands, hallways, or dining areas, this linen drum cage ceiling light adds understated refinement and tranquil charm to your space.
Details
- 3-Light Wide Drum Lantern Semi Flush Mount
- Modern Mid-Century Fabric Cage Ceiling Light
- Intersecting Iron Frame
- Streamlined Round Drum Structure
- White Linen Shade for Natural Organic Elegance
- Frosted White PC Diffuser
- Low-Profile Design with Subtle Luxury
- Brushed Brass Finish
- E26 Medium-Base Bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 20.5 in (52 cm) |
| Fixture Height | 11.8 in (30 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Linen |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | White |
| Bulb Base | E26 Medium |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $135.89
-70%$135.89
$40.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Wide Drum Design • White Fabric Shade • Intersecting Frame • Frosted PC Diffuser • Brushed Brass • E26 Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Boasting a timeless silhouette and warm, natural tones, this 3-light fabric lantern semi-flush mount brings effortless sophistication to any interior. Designed to complement a wide range of styles—from farmhouse and bohemian to mid-century modern and contemporary—its durable metal frame features clean, intersecting lines that support a coordinating linen drum shade with a round frosted PC diffuser below. When illuminated, the fabric shade and diffuser gently filters the light, creating a warm, inviting ambiance with cozy elegance. Ideal for living rooms, bedrooms, foyers, entryways, kitchen islands, hallways, or dining areas, this linen drum cage ceiling light adds understated refinement and tranquil charm to your space.
Details
- 3-Light Wide Drum Lantern Semi Flush Mount
- Modern Mid-Century Fabric Cage Ceiling Light
- Intersecting Iron Frame
- Streamlined Round Drum Structure
- White Linen Shade for Natural Organic Elegance
- Frosted White PC Diffuser
- Low-Profile Design with Subtle Luxury
- Brushed Brass Finish
- E26 Medium-Base Bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 20.5 in (52 cm) |
| Fixture Height | 11.8 in (30 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Linen |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | White |
| Bulb Base | E26 Medium |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























