








Rustic 6-Light Wagon Wheel Chandelier
Six Lights • Brown Wood • Seeded Glass • Antique Brushed Silver • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL ListedÂ
Description
Six cylindrical seeded glass shades sit on a thick natural wood ring to construct this rustic 6-light wagon wheel chandelier. Finished in antique brushed silver, the metal hanging rods and chain add an industrial accent to this farmhouse circular chandelier. Accommodated E26/E27 medium-base bulbs (excluded), this brown wood wheel chandelier delivers an iconic way of yielding barn or cottage results in your living room, dining room, bedroom, kitchen island, or entryway.
Details
- Modern farmhouse circular chandelier
- Height-adjustable wagon wheel chandelier
- Six E26/E27 medium-base bulbs (excluded)
- Compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 24 in (61 cm) |
| Fixture Height | 26.4 in (67 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 62.2 in (158 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood, Glass |
| Finish | Brown Wood + Antique Brushed Silver |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26/E27Â Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | Max 60W |
| Voltage | 110-120 (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $175.99
-70%$175.99
$52.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Brown Wood • Seeded Glass • Antique Brushed Silver • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL ListedÂ
Description
Six cylindrical seeded glass shades sit on a thick natural wood ring to construct this rustic 6-light wagon wheel chandelier. Finished in antique brushed silver, the metal hanging rods and chain add an industrial accent to this farmhouse circular chandelier. Accommodated E26/E27 medium-base bulbs (excluded), this brown wood wheel chandelier delivers an iconic way of yielding barn or cottage results in your living room, dining room, bedroom, kitchen island, or entryway.
Details
- Modern farmhouse circular chandelier
- Height-adjustable wagon wheel chandelier
- Six E26/E27 medium-base bulbs (excluded)
- Compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 24 in (61 cm) |
| Fixture Height | 26.4 in (67 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 62.2 in (158 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood, Glass |
| Finish | Brown Wood + Antique Brushed Silver |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26/E27Â Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | Max 60W |
| Voltage | 110-120 (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























