











(OpenBox) Vintage Chic 5-Light White Linen Shade Chandelier
Five Lights • Cone Shades • White Linen • Modern Mid-century • Black + Brass Finish • E12 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
A refined take on the classic French-style lighting, this 5-light chandelier is delicate with a hint of understated opulence. Finished in matte black, the sleek linear light arms with bamboo-style design deliver a vintage handsome texture and geometric beauty. The inviting brass hanging pole and details add a touch of mid-century modern style. Five cone white linen shades create a bright yet comfortable glow. Add a chic glamorous addition to your dining room, living room, kitchen island, bedroom, or entryway with this 5-light white linen shade chandelier.
Details
- 5-Light classic style chandelier
- White linen shade chandelier
- Finished in matte black and brushed brass
- E12-base bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer setting
- Not compatible with a sloped ceiling
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 28.35 in (72 cm) |
| Fixture Height (Pole Excluded) | 17.64 in (44.8 cm) |
| Shade Height | 6.50 in (16.5 cm) |
| Canopy Width | 5.12Â in (13 cm) |
| Pole Length | 3.02+5.98+12.01+18.03 in (7.7+15.2+30.5+45.8 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Linen |
| Finish | Black + Brass Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 5 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $199.99
-70%$199.99
$60.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Five Lights • Cone Shades • White Linen • Modern Mid-century • Black + Brass Finish • E12 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
A refined take on the classic French-style lighting, this 5-light chandelier is delicate with a hint of understated opulence. Finished in matte black, the sleek linear light arms with bamboo-style design deliver a vintage handsome texture and geometric beauty. The inviting brass hanging pole and details add a touch of mid-century modern style. Five cone white linen shades create a bright yet comfortable glow. Add a chic glamorous addition to your dining room, living room, kitchen island, bedroom, or entryway with this 5-light white linen shade chandelier.
Details
- 5-Light classic style chandelier
- White linen shade chandelier
- Finished in matte black and brushed brass
- E12-base bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer setting
- Not compatible with a sloped ceiling
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 28.35 in (72 cm) |
| Fixture Height (Pole Excluded) | 17.64 in (44.8 cm) |
| Shade Height | 6.50 in (16.5 cm) |
| Canopy Width | 5.12Â in (13 cm) |
| Pole Length | 3.02+5.98+12.01+18.03 in (7.7+15.2+30.5+45.8 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Linen |
| Finish | Black + Brass Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 5 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























