












10-Light Pearl Tiered Milky Glass Globe Pendant Light
Ten Lights • Frosted Glass Globes • Tiered Vine Design • Polish Chrome Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Exquisite light effulgently gleams from our tiered sphere pendant light. Boasting a resplendently intricate design mimicking an exquisite pearl earring, the luminous milk-white globes are hung by tiers of thick, curved metal tubes. Within each globe cozily sits one G9 bulb (not included) and as they are illuminated, the jewelry-like form of the pendant shimmers and casts enchanting interest and flair. Grace your dining area, entryway, living space, or bedroom with this 10-light tiered frosted glass globe pendant and bring sophisticated allure and a tasteful touch.
Details
- Modern opal glass globe hanging light
- 10-Light tiered pendant lightÂ
- Pearl earring design
- Milky white glass shades
- Height-adjustable hanging pole
- Polish Chrome finish
- Ten G9 bulbs (not included)
- Dimmable with a dimmer setting
- Compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 8.1 in (20.5 cm) |
| Fixture Height | 15.8 in (40 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 5.9 in (15 cm)Â * 1 + 11.8 in (30 cm) * 2 |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Chrome Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 10 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $179.99
-70%$179.99
$54.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ten Lights • Frosted Glass Globes • Tiered Vine Design • Polish Chrome Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Exquisite light effulgently gleams from our tiered sphere pendant light. Boasting a resplendently intricate design mimicking an exquisite pearl earring, the luminous milk-white globes are hung by tiers of thick, curved metal tubes. Within each globe cozily sits one G9 bulb (not included) and as they are illuminated, the jewelry-like form of the pendant shimmers and casts enchanting interest and flair. Grace your dining area, entryway, living space, or bedroom with this 10-light tiered frosted glass globe pendant and bring sophisticated allure and a tasteful touch.
Details
- Modern opal glass globe hanging light
- 10-Light tiered pendant lightÂ
- Pearl earring design
- Milky white glass shades
- Height-adjustable hanging pole
- Polish Chrome finish
- Ten G9 bulbs (not included)
- Dimmable with a dimmer setting
- Compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 8.1 in (20.5 cm) |
| Fixture Height | 15.8 in (40 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 5.9 in (15 cm)Â * 1 + 11.8 in (30 cm) * 2 |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Chrome Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 10 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























