












12-Light Brass Frosted Glass Bubble Linear Chandelier
Twelve Lights ⢠Linear Design ⢠Milky White Glass ⢠Bubble Style ⢠Brushed Brass ⢠G9 Bulbs (Not Included) ā¢Ā Hardwired ⢠UL Listed/ETL
Description
A nod to chic mid-century style, our kitchen island pendant features 12 frosted glass spheres strewn on a horizontal linear bar. The result is an enchantingly ethereal look, reminiscent of bubbles gathering around a straw. Designed for use with G9 bulbs (not included), this bubble island chandelier offers a delightful romantic ambient lighting, enveloping the brushed brass frame and milky white globes. Perfect for open spaces, this 12-light brass frosted glass globe linear chandelier adds a stunning level of sophistication, especially when suspended above key areas such as dining rooms, kitchen islands, home bars, counters, and more.
Details
- Mid-Century modern kitchen island pendantĀ
- 12-Light bubble linear chandelier
- Frosted white glass globes
- Height-adjustable hanging poles
- Brushed brass finish
- G9 bulbs (not included)
- Dimmable with a dimmer setting
- Compatible with a sloped ceiling (width-wise)
Dimensions
| FixtureĀ Length | 44.5 in (113 cm) |
| Fixture Height | 10.8 in (27.5 cm) |
| Canopy | 16.5 * 4.7 in (42 * 12 cm) |
| Glass Globes | 3.9 in (10 cm) * 8Ā + 4.7 in (12 cm) * 2 |
| PoleĀ Length (Each Side) |
11.8 in (30 cm)Ā * 2 + 15.8 in (40 cm)Ā + 19.7 in (50 cm) |
Specifications
| Primary MaterialĀ | Metal, GlassĀ |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 12 |
| Wattage Per Bulb | 5W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Ā Ā |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | CompatibleĀ (width-wise) |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $279.98
-70%$279.98
$83.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Twelve Lights ⢠Linear Design ⢠Milky White Glass ⢠Bubble Style ⢠Brushed Brass ⢠G9 Bulbs (Not Included) ā¢Ā Hardwired ⢠UL Listed/ETL
Description
A nod to chic mid-century style, our kitchen island pendant features 12 frosted glass spheres strewn on a horizontal linear bar. The result is an enchantingly ethereal look, reminiscent of bubbles gathering around a straw. Designed for use with G9 bulbs (not included), this bubble island chandelier offers a delightful romantic ambient lighting, enveloping the brushed brass frame and milky white globes. Perfect for open spaces, this 12-light brass frosted glass globe linear chandelier adds a stunning level of sophistication, especially when suspended above key areas such as dining rooms, kitchen islands, home bars, counters, and more.
Details
- Mid-Century modern kitchen island pendantĀ
- 12-Light bubble linear chandelier
- Frosted white glass globes
- Height-adjustable hanging poles
- Brushed brass finish
- G9 bulbs (not included)
- Dimmable with a dimmer setting
- Compatible with a sloped ceiling (width-wise)
Dimensions
| FixtureĀ Length | 44.5 in (113 cm) |
| Fixture Height | 10.8 in (27.5 cm) |
| Canopy | 16.5 * 4.7 in (42 * 12 cm) |
| Glass Globes | 3.9 in (10 cm) * 8Ā + 4.7 in (12 cm) * 2 |
| PoleĀ Length (Each Side) |
11.8 in (30 cm)Ā * 2 + 15.8 in (40 cm)Ā + 19.7 in (50 cm) |
Specifications
| Primary MaterialĀ | Metal, GlassĀ |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 12 |
| Wattage Per Bulb | 5W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Ā Ā |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | CompatibleĀ (width-wise) |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























