















15-Light Branch Smoked Glass Globe Bubble Chandelier
Fifteen Lights • Smoked Glass Globes• Branching Arms • Sputnik Design • Black/Gold Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
An exquisite and gorgeous example of upgraded sputnik design, this 15-light chandelier flaunts its elaborate branching structure highlighted with striking light smoked glass globes. Available in antique gold or matte black finish, this branch sputnik pendant chandelier will enhance the style of your living room, dining room, foyer, hall, entryway, or bedroom. Bring a novel air and strong statement to your home decor with this 15-light branch blue glass globe bubble chandelier.
Details
- 15-Light branching sputnik chandelier
- Mid-century modern glass globe chandelier
- Transparent light grey glass sphere shades
- Height-adjustable hanging pole
- Available in gold or black finish
- G9 bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 44Â in (112 cm) |
| Fixture Height | 9Â in (23Â cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Lampshade Width | 4.72 in (12 cm) |
| Pole Length | 7.87 in (20 cm) * 3 +11.81 in (30 cm) * 3 |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Gold/Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | G9 (recommended size: 5.0*1.6*1.6cm) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 15 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fifteen Lights • Smoked Glass Globes• Branching Arms • Sputnik Design • Black/Gold Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
An exquisite and gorgeous example of upgraded sputnik design, this 15-light chandelier flaunts its elaborate branching structure highlighted with striking light smoked glass globes. Available in antique gold or matte black finish, this branch sputnik pendant chandelier will enhance the style of your living room, dining room, foyer, hall, entryway, or bedroom. Bring a novel air and strong statement to your home decor with this 15-light branch blue glass globe bubble chandelier.
Details
- 15-Light branching sputnik chandelier
- Mid-century modern glass globe chandelier
- Transparent light grey glass sphere shades
- Height-adjustable hanging pole
- Available in gold or black finish
- G9 bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 44Â in (112 cm) |
| Fixture Height | 9Â in (23Â cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Lampshade Width | 4.72 in (12 cm) |
| Pole Length | 7.87 in (20 cm) * 3 +11.81 in (30 cm) * 3 |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Gold/Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | G9 (recommended size: 5.0*1.6*1.6cm) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 15 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























