




































2-light Hammered Glass Flush Mount Ceiling Light
Two Lights • Hammer Glass Shade • Black/Chrome/Gold/Oil Rubbed Bronze Finish • E26 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Noticeable but not overwhelming, our industrial glass flush mount light shows a perfect low-key addition to your staircase landing, entryway, corridor, foyer, or kitchen. This 2-light flush mount features an uneven hammer glass shade as an antique sugar pot lid shape that brings a romantic touch. Inside accommodating two E26-base bulbs which are not included, this glass flush mount light gives off warm and stunning ambient glowing. Plus, this industrial flush mount light is compatible with a dimmer switch and dimmable bulbs (both not included), allowing you to control the brightness according to your preferences. Refresh your decor with this distinctive light fixture!
Detail
- Modern Farmhouse 2-Light Ceiling LightÂ
- Water Glass Flush Mount LightÂ
- Available in Black, Chrome, Oil Rubbed Bronze, or Gold Finish
- Allowing E26 Medium-Base Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Explore the Larger Size Options Here
- Explore the Pendant Option Here
- Explore the Seeded Glass Option Here
Dimensions
| Fixture Height | 6.7 in (17 cm) |
| Fixture Width | 9.8 in (25 cm) |
| Canopy Width | 7.5 in (19 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black/Chrome/Gold/Oil-Rubbed Bronze Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard)Â Â |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $69.99
-70%$69.99
$21.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Two Lights • Hammer Glass Shade • Black/Chrome/Gold/Oil Rubbed Bronze Finish • E26 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Noticeable but not overwhelming, our industrial glass flush mount light shows a perfect low-key addition to your staircase landing, entryway, corridor, foyer, or kitchen. This 2-light flush mount features an uneven hammer glass shade as an antique sugar pot lid shape that brings a romantic touch. Inside accommodating two E26-base bulbs which are not included, this glass flush mount light gives off warm and stunning ambient glowing. Plus, this industrial flush mount light is compatible with a dimmer switch and dimmable bulbs (both not included), allowing you to control the brightness according to your preferences. Refresh your decor with this distinctive light fixture!
Detail
- Modern Farmhouse 2-Light Ceiling LightÂ
- Water Glass Flush Mount LightÂ
- Available in Black, Chrome, Oil Rubbed Bronze, or Gold Finish
- Allowing E26 Medium-Base Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Explore the Larger Size Options Here
- Explore the Pendant Option Here
- Explore the Seeded Glass Option Here
Dimensions
| Fixture Height | 6.7 in (17 cm) |
| Fixture Width | 9.8 in (25 cm) |
| Canopy Width | 7.5 in (19 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black/Chrome/Gold/Oil-Rubbed Bronze Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard)Â Â |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |























