














3-Light Brass Opal Glass Globe Round Ring Semi Flush Mount
Three Lights • Frosted Glass Globes • Bubble Design • Circular Frame • Brass Finish • E26-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Simply geometric and elegantly restrained, this 3-light round semi-flush mount ceiling fixture showcases a slim iron ring finished in warm brushed brass. Three frosted glass globes are evenly spaced along the circular frame, resembling a strand of luminous white pearls—adding softness and visual rhythm that beautifully balances the clean gold silhouette. When illuminated, the milky opal glass gently diffuses light into a warm, ambient glow, creating an inviting and calming atmosphere. Ideal for bedrooms, dining areas, living rooms, kitchens, foyers, nurseries, or entryways, this opal glass bubble ceiling light pairs effortlessly with mid-century modern, contemporary, and modern interiors.
Details
- 3-Light White Bubble Semi Flush Mount
- Mid-Century Modern Round Ring Light Fixture
- Art Deco Opal Glass Globe Ceiling Light
- Sleek Iron Circular Structure
- Milky White Glass Globes
- Brushed Brass Finish
- E26-Base Bulbs (excluded) - A15/G40 bulbs is recommended
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 30.3 in (77 cm) |
| Fixture Height | 16.5 in (42 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Glass Globe | 7.9 in (20 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 (Recommended A15 or G40 Bulb) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $144.89
-70%$144.89
$43.47Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Frosted Glass Globes • Bubble Design • Circular Frame • Brass Finish • E26-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Simply geometric and elegantly restrained, this 3-light round semi-flush mount ceiling fixture showcases a slim iron ring finished in warm brushed brass. Three frosted glass globes are evenly spaced along the circular frame, resembling a strand of luminous white pearls—adding softness and visual rhythm that beautifully balances the clean gold silhouette. When illuminated, the milky opal glass gently diffuses light into a warm, ambient glow, creating an inviting and calming atmosphere. Ideal for bedrooms, dining areas, living rooms, kitchens, foyers, nurseries, or entryways, this opal glass bubble ceiling light pairs effortlessly with mid-century modern, contemporary, and modern interiors.
Details
- 3-Light White Bubble Semi Flush Mount
- Mid-Century Modern Round Ring Light Fixture
- Art Deco Opal Glass Globe Ceiling Light
- Sleek Iron Circular Structure
- Milky White Glass Globes
- Brushed Brass Finish
- E26-Base Bulbs (excluded) - A15/G40 bulbs is recommended
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 30.3 in (77 cm) |
| Fixture Height | 16.5 in (42 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Glass Globe | 7.9 in (20 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 (Recommended A15 or G40 Bulb) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























