














3-Light Cascade Cluster Clear Glass Bubble Chandelier
Three Lights • Cluster Design • Ribbed Glass Globes • Bubble Style • Black Finish • E26 Bulbs (Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Our cluster glass globe chandelier combines elegance with subtlety, making it a captivating focal point that brings sophistication to contemporary or modern interiors. This glamorous bubble chandelier features clear glass balls in two sizes arranged in a staggered cascade around a central rod, creating an irregular yet harmonious visual effect. Illuminated by three E26 bulbs, these soap-like spheres emit a warm and inviting bubble effect, adding a touch of allure to any space. With its upscale elegance and irresistible charm, this cascade cluster bubble pendant light is perfect for enhancing dining areas, living rooms, bedrooms, entryways, foyers, lounges, or bathrooms.
Details
- Contemporary Glam Bubble Chandelier
- 3-Light Cluster Glass Globe Pendant Light
- Clear Glass BallsÂ
- Hanging pole
- Matte Black Finish
- E26-Base Bulbs (not included)Â
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Weight | 25.6Â in (65 cm) |
| Fixture Height | 29.5Â in (75 cm) |
| Overall Height | 49.6 in (126 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Globe |
3.94 in (10 cm) * 19 + 1 (spare) 5.91 in (15 cm) * 11 + 1 (spare) |
| Pole Length | 15.7 in (40 cm)Â |
| Height Adjustable | No |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $236.69
-70%$236.69
$71.01Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Cluster Design • Ribbed Glass Globes • Bubble Style • Black Finish • E26 Bulbs (Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Our cluster glass globe chandelier combines elegance with subtlety, making it a captivating focal point that brings sophistication to contemporary or modern interiors. This glamorous bubble chandelier features clear glass balls in two sizes arranged in a staggered cascade around a central rod, creating an irregular yet harmonious visual effect. Illuminated by three E26 bulbs, these soap-like spheres emit a warm and inviting bubble effect, adding a touch of allure to any space. With its upscale elegance and irresistible charm, this cascade cluster bubble pendant light is perfect for enhancing dining areas, living rooms, bedrooms, entryways, foyers, lounges, or bathrooms.
Details
- Contemporary Glam Bubble Chandelier
- 3-Light Cluster Glass Globe Pendant Light
- Clear Glass BallsÂ
- Hanging pole
- Matte Black Finish
- E26-Base Bulbs (not included)Â
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Weight | 25.6Â in (65 cm) |
| Fixture Height | 29.5Â in (75 cm) |
| Overall Height | 49.6 in (126 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Globe |
3.94 in (10 cm) * 19 + 1 (spare) 5.91 in (15 cm) * 11 + 1 (spare) |
| Pole Length | 15.7 in (40 cm)Â |
| Height Adjustable | No |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























