
















3-Light Clear Seeded Glass Black Square Cage Ceiling Light
Three Lights • Square Cage • Clear Seeded Glass • Candle Style • Matte Black • Modern Farmhouse • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Crafted with a sturdy square frame, this matte black metal lantern flush mount ceiling light encloses candle-style light sockets that hold three E12 candelabra bulbs (not included), adding a touch of traditional elegance. The clear seeded glass captures the essence of rain-kissed London windows, enhancing its classic Industrial Era Romance. Perfect for kitchens, entryways, closets, bathrooms, bedrooms, or dining areas, this square glass ceiling light brings a farmhouse sophistication with a sleek, minimalist edge, while delivering bright and efficient illumination.
Details
- Modern Farmhouse Box Flush Mount
- Industrial Square Cage Ceiling Light
- 3-Light Candle Style Lantern Light Fixture
- Transparent Seeded Glass
- Matte Black Finish
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 9.8 in (25 cm) |
| Fixture Height | 9.1 in (23 cm) |
| Fixture Depth | 9.8 in (25 cm) |
| Canopy Width | 11.4 in (29 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $98.89
-70%$98.89
$29.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Square Cage • Clear Seeded Glass • Candle Style • Matte Black • Modern Farmhouse • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Crafted with a sturdy square frame, this matte black metal lantern flush mount ceiling light encloses candle-style light sockets that hold three E12 candelabra bulbs (not included), adding a touch of traditional elegance. The clear seeded glass captures the essence of rain-kissed London windows, enhancing its classic Industrial Era Romance. Perfect for kitchens, entryways, closets, bathrooms, bedrooms, or dining areas, this square glass ceiling light brings a farmhouse sophistication with a sleek, minimalist edge, while delivering bright and efficient illumination.
Details
- Modern Farmhouse Box Flush Mount
- Industrial Square Cage Ceiling Light
- 3-Light Candle Style Lantern Light Fixture
- Transparent Seeded Glass
- Matte Black Finish
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 9.8 in (25 cm) |
| Fixture Height | 9.1 in (23 cm) |
| Fixture Depth | 9.8 in (25 cm) |
| Canopy Width | 11.4 in (29 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























