

















3-light Clear Water Glass Flush Mount Ceiling Light
Three Lights • Hammer Glass Shade • Modern Farmhouse • Matte Black Finish • E26 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Striking yet understated, our textured glass flush mount light is the ideal low-key enhancement for your space. This round ceiling light features an uneven hammered glass shade reminiscent of an antique sugar pot lid, creating a captivating water ripple effect. Illuminated by three E26-base medium bulbs (not included), this round flush mount ceiling light casts a warm and inviting glow, making it perfect for entryways, dining rooms, kitchens, corridors, bedrooms, bathrooms, or foyers.
Detail
- Modern Farmhouse 3-Light Ceiling LightÂ
- Hammered Glass Flush Mount LightÂ
- Matte Black Finish
- E26-Base Medium Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
- Explore the smaller size options here
- Explore the Fluted Glass and Crackled Glass Options
Dimensions
| Fixture Height | 16.7 in (42.5cm) |
| Fixture Width | 9.0 in (23 cm) |
| Lamp Shade | 15.0 in (38 cm) * 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard)Â |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $88.89
-70%$88.89
$26.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Hammer Glass Shade • Modern Farmhouse • Matte Black Finish • E26 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Striking yet understated, our textured glass flush mount light is the ideal low-key enhancement for your space. This round ceiling light features an uneven hammered glass shade reminiscent of an antique sugar pot lid, creating a captivating water ripple effect. Illuminated by three E26-base medium bulbs (not included), this round flush mount ceiling light casts a warm and inviting glow, making it perfect for entryways, dining rooms, kitchens, corridors, bedrooms, bathrooms, or foyers.
Detail
- Modern Farmhouse 3-Light Ceiling LightÂ
- Hammered Glass Flush Mount LightÂ
- Matte Black Finish
- E26-Base Medium Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
- Explore the smaller size options here
- Explore the Fluted Glass and Crackled Glass Options
Dimensions
| Fixture Height | 16.7 in (42.5cm) |
| Fixture Width | 9.0 in (23 cm) |
| Lamp Shade | 15.0 in (38 cm) * 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard)Â |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























