

























4-Light Bloom Clear Glass Globe Semi Flush Mount
Four Lights • Sputnik Design • Bubble Style • Clear Glass Balls • Brushed Brass/Matte Black • E12 Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
This modern mid-century semi-flush mount features a minimalist Sputnik design with elegantly curved arms, creating a blooming structure. Clear glass globes adorn each arm, adding an ethereal, bubble-like allure while allowing E12 bulbs (not included) to provide bright, direct illumination. The brushed brass finish adds a touch of exquisite luxury, while the matte black option offers a sleek, contemporary flair. Ideal for enhancing the ambiance of a kitchen island, dining room, living room, bathroom, bedroom, entryway, or foyer, this 4-light glass globe Sputnik ceiling light combines both functionality and stylish décor.
Details
- Mid-Century Modern Sputnik Light Fixture
- 4-Light Bubble Semi Flush Mount Ceiling Light
- Graceful Curved Light Arms for a Blooming Structure
- Transparent Glass Globe Shades
- Finish Options: Brushed Brass and Matte Black
- E12-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 21.7 in (55 cm) |
| Fixture Height | 17.9 in (45.5 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade | 6.3 in (16 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass/Matte Black |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $139.89
-70%$139.89
$41.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Sputnik Design • Bubble Style • Clear Glass Balls • Brushed Brass/Matte Black • E12 Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
This modern mid-century semi-flush mount features a minimalist Sputnik design with elegantly curved arms, creating a blooming structure. Clear glass globes adorn each arm, adding an ethereal, bubble-like allure while allowing E12 bulbs (not included) to provide bright, direct illumination. The brushed brass finish adds a touch of exquisite luxury, while the matte black option offers a sleek, contemporary flair. Ideal for enhancing the ambiance of a kitchen island, dining room, living room, bathroom, bedroom, entryway, or foyer, this 4-light glass globe Sputnik ceiling light combines both functionality and stylish décor.
Details
- Mid-Century Modern Sputnik Light Fixture
- 4-Light Bubble Semi Flush Mount Ceiling Light
- Graceful Curved Light Arms for a Blooming Structure
- Transparent Glass Globe Shades
- Finish Options: Brushed Brass and Matte Black
- E12-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 21.7 in (55 cm) |
| Fixture Height | 17.9 in (45.5 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade | 6.3 in (16 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass/Matte Black |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























