













4-Light Contemporary Clear Textured Glass Drum Flush Mount
Four Lights • Clear Textured Glass • Drum Shape • Modern Farmhouse • Matte Black Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Elegant and understated, our 4-light glass flush mount light adds the perfect touch of subtle sophistication to any space. This round ceiling light showcases four curved, textured glass panels set within a sleek metal frame, forming a clear, drum-shaped shade. Designed for four E26-base bulbs (not included), this clear textured glass drum ceiling light casts a warm, inviting glow that enhances entryways, dining rooms, kitchens, hallways, bedrooms, bathrooms, and foyers alike.
Detail
- Modern Farmhouse Drum Ceiling LightÂ
- 4-Light Clear Textured Glass Flush Mount LightÂ
- Matte Black Finish
- E12 Candelabra Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 16.7 in (42.5 cm) |
| Fixture Height | 9.6 in (24.5 cm) |
| Canopy Width | 6.3 in (16 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Matte Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $125.08
-70%$125.08
$37.52Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Clear Textured Glass • Drum Shape • Modern Farmhouse • Matte Black Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Elegant and understated, our 4-light glass flush mount light adds the perfect touch of subtle sophistication to any space. This round ceiling light showcases four curved, textured glass panels set within a sleek metal frame, forming a clear, drum-shaped shade. Designed for four E26-base bulbs (not included), this clear textured glass drum ceiling light casts a warm, inviting glow that enhances entryways, dining rooms, kitchens, hallways, bedrooms, bathrooms, and foyers alike.
Detail
- Modern Farmhouse Drum Ceiling LightÂ
- 4-Light Clear Textured Glass Flush Mount LightÂ
- Matte Black Finish
- E12 Candelabra Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 16.7 in (42.5 cm) |
| Fixture Height | 9.6 in (24.5 cm) |
| Canopy Width | 6.3 in (16 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Matte Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























