

















4-Light Iridescent Glass Bell LED Square Semi Flush Mount
Four Lights • Square Base • Bell Shades • Iridescent Textured Glass • Dimmable Feature • 23 Watts • 2000 Lumens• 3000K • Sanded Gray • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- Modern 4-Light LED Square Ceiling Light
- Contemporary Glass Bell Semi Flush Mount
- Iridescent Glass with Whirlpool-Inspired Textures
- Gritty Grey Finish for Industrial Flair
- Included LED Bulbs, 23 Wattages
- Brightness: 2000 Lumens
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Explore the Coordinating Island Pendant
Dimensions
| Fixture Width |
15.7 in (40 cm) |
| Fixture Depth | 15.7 in (40 cm) |
| Fixture Height | 3.9 in (10 cm) |
| Canopy Width | 15.0 in (38 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Sanded Gray |
| Bulb Base |
LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Lumens | 2000Lm |
| CRI | 80 |
| Wattage | 23W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $115.89
-70%$115.89
$34.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Square Base • Bell Shades • Iridescent Textured Glass • Dimmable Feature • 23 Watts • 2000 Lumens• 3000K • Sanded Gray • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- Modern 4-Light LED Square Ceiling Light
- Contemporary Glass Bell Semi Flush Mount
- Iridescent Glass with Whirlpool-Inspired Textures
- Gritty Grey Finish for Industrial Flair
- Included LED Bulbs, 23 Wattages
- Brightness: 2000 Lumens
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Explore the Coordinating Island Pendant
Dimensions
| Fixture Width |
15.7 in (40 cm) |
| Fixture Depth | 15.7 in (40 cm) |
| Fixture Height | 3.9 in (10 cm) |
| Canopy Width | 15.0 in (38 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Sanded Gray |
| Bulb Base |
LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Lumens | 2000Lm |
| CRI | 80 |
| Wattage | 23W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























