




















4-light Textured Glass Square Lantern Semi Flush Mount
Four Lights • Airy Cage • Boxy Frame • Textured Glass Rounds • Candle Style • Matte Black + Aged Brass • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Finished in matte black, this semi-flush mount ceiling light showcases an open square cage with circular accents on each of its four sides, highlighted by matching glass rounds. Inside the airy lantern, four candle-style light holders finished in antique gold add a pop of brilliance to this industrial ceiling light, while complementing a traditional farmhouse look with four E12 candelabra bulbs (not included). The clear, textured glass rounds gently diffuse the light, creating a warm, inviting glow without glare. Ideal for brightening entryways, kitchens, dining rooms, bathrooms, stairwells, bedrooms, or laundry rooms, this 4-light cage semi-flush mount is a practical and versatile fixture that easily pairs with any decor style.
Details
- Modern Farmhouse Square Semi Flush Mount
- 4-Light Rectangle Lantern Ceiling Light
- Open Matte Black Metal Frame
- Antique Gold Candle Style Light Sockets
- Clear Textured Glass Rounds
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 11.8 in (30 cm) |
| Fixture Height | 11.0 in (28 cm) |
| Fixture Depth | 11.8 in (30 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black + Gold |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Airy Cage • Boxy Frame • Textured Glass Rounds • Candle Style • Matte Black + Aged Brass • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Finished in matte black, this semi-flush mount ceiling light showcases an open square cage with circular accents on each of its four sides, highlighted by matching glass rounds. Inside the airy lantern, four candle-style light holders finished in antique gold add a pop of brilliance to this industrial ceiling light, while complementing a traditional farmhouse look with four E12 candelabra bulbs (not included). The clear, textured glass rounds gently diffuse the light, creating a warm, inviting glow without glare. Ideal for brightening entryways, kitchens, dining rooms, bathrooms, stairwells, bedrooms, or laundry rooms, this 4-light cage semi-flush mount is a practical and versatile fixture that easily pairs with any decor style.
Details
- Modern Farmhouse Square Semi Flush Mount
- 4-Light Rectangle Lantern Ceiling Light
- Open Matte Black Metal Frame
- Antique Gold Candle Style Light Sockets
- Clear Textured Glass Rounds
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 11.8 in (30 cm) |
| Fixture Height | 11.0 in (28 cm) |
| Fixture Depth | 11.8 in (30 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black + Gold |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























