
















5-Light Goose Arm Opal Glass Globe Round Sputnik Chandelier
Five Lights • Arched Goose Arms • Milky White Glass • Sputnik Design • Bubble Style • Brushed Brass Finish • E26 Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Experience the perfect blend of modern minimalism and romantic glamour with this 5-light frosted glass globe chandelier. Inspired by the iconic Sputnik silhouette yet softened with a charming bubble-like allure, this round chandelier features four gracefully slender curved “goose” arms extending from a central hub to hang milky white globes below. The composition evokes the delicate beauty of a fruit-laden branch—playful, sculptural, and elegantly balanced.
Brushed brass accents introduce a refined touch of mid-century luxury, while the frosted globes cast a soft, diffused glow that fills any room with a serene, inviting warmth. Statement-making yet never overwhelming, this 5-light bubble Sputnik chandelier elevates living rooms, dining spaces, bedrooms, bathrooms, foyers, and entryways with effortless sophistication and artful presence.
Details
- Mid-Century Modern Round Sputnik Chandelier
- 5-Light Milky White Bubble ChandelierÂ
- Slender Arched Goose Arm
- Frosted White Glass Spheres
- Height-Adjustable Hanging Pole
- Brushed Brass Finish
- E26/E27 medium-base bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 29.9 in (76 cm)Â |
| Fixture Height | 14.6 in (37 cm) |
| Maximum Overall Height | 72.8 in (185 cm) |
| Minimum Overall Height | 31.5 in (80 cm) - included one 7.9 in pole |
| Globe Width | 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 5.9 in (10 cm) + 7.9 in (20 cm) +11.8 in (30 cm) * 4 |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 5 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $178.69
-70%$178.69
$53.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Five Lights • Arched Goose Arms • Milky White Glass • Sputnik Design • Bubble Style • Brushed Brass Finish • E26 Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Experience the perfect blend of modern minimalism and romantic glamour with this 5-light frosted glass globe chandelier. Inspired by the iconic Sputnik silhouette yet softened with a charming bubble-like allure, this round chandelier features four gracefully slender curved “goose” arms extending from a central hub to hang milky white globes below. The composition evokes the delicate beauty of a fruit-laden branch—playful, sculptural, and elegantly balanced.
Brushed brass accents introduce a refined touch of mid-century luxury, while the frosted globes cast a soft, diffused glow that fills any room with a serene, inviting warmth. Statement-making yet never overwhelming, this 5-light bubble Sputnik chandelier elevates living rooms, dining spaces, bedrooms, bathrooms, foyers, and entryways with effortless sophistication and artful presence.
Details
- Mid-Century Modern Round Sputnik Chandelier
- 5-Light Milky White Bubble ChandelierÂ
- Slender Arched Goose Arm
- Frosted White Glass Spheres
- Height-Adjustable Hanging Pole
- Brushed Brass Finish
- E26/E27 medium-base bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 29.9 in (76 cm)Â |
| Fixture Height | 14.6 in (37 cm) |
| Maximum Overall Height | 72.8 in (185 cm) |
| Minimum Overall Height | 31.5 in (80 cm) - included one 7.9 in pole |
| Globe Width | 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 5.9 in (10 cm) + 7.9 in (20 cm) +11.8 in (30 cm) * 4 |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 5 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























