
























5-light Glass Globe Semi Flush Bubble Ceiling Light
Five Lights • Clear/Opal Glass • Bubble Style • Globe Shades • Black and Brass Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Evoking the charm of floating bubbles, this 5-light Sputnik semi-flush mount brings chic mid-century style to any room. Crafted from durable metal, this bubble ceiling light features multi-directional angled arms creating an asymmetrical yet balanced structures full of geometric and dynamic beauty. Clear glass orbs offer direct, airy illumination, while milky white globes provide a warm, cozy glow. Matte black accented with brushed brass creates a timeless combination that complements any interior style. Perfect for entryways, bathrooms, dining rooms, bedrooms, living rooms, or foyers, this sputnik light fixture delivers a striking presence while conserving valuable space.
Detail
- Modern Mid-Century Sputnik Ceiling Light
- 5-Light Bubble Semi Flush Mount Fixture
- Angled Light Arms
- Matte Black + Brushed Brass Finish
- Glass Options: Transparent Glass and Frosted Glass
- Accommodating G9 Bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 21.3 in (54 cm) |
| Fixture Depth | 21.3 in (54 cm) |
| Fixture Height | 10.8 in (27.5 cm) |
| Canopy Width | 7.1 in (18 cm) |
| Globe Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black + Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 5 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $139.89
-70%$139.89
$41.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Five Lights • Clear/Opal Glass • Bubble Style • Globe Shades • Black and Brass Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Evoking the charm of floating bubbles, this 5-light Sputnik semi-flush mount brings chic mid-century style to any room. Crafted from durable metal, this bubble ceiling light features multi-directional angled arms creating an asymmetrical yet balanced structures full of geometric and dynamic beauty. Clear glass orbs offer direct, airy illumination, while milky white globes provide a warm, cozy glow. Matte black accented with brushed brass creates a timeless combination that complements any interior style. Perfect for entryways, bathrooms, dining rooms, bedrooms, living rooms, or foyers, this sputnik light fixture delivers a striking presence while conserving valuable space.
Detail
- Modern Mid-Century Sputnik Ceiling Light
- 5-Light Bubble Semi Flush Mount Fixture
- Angled Light Arms
- Matte Black + Brushed Brass Finish
- Glass Options: Transparent Glass and Frosted Glass
- Accommodating G9 Bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 21.3 in (54 cm) |
| Fixture Depth | 21.3 in (54 cm) |
| Fixture Height | 10.8 in (27.5 cm) |
| Canopy Width | 7.1 in (18 cm) |
| Globe Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black + Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 5 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























