




































6-Light Dimmable Brass Cluster Clear Glass Bubble Sphere Chandelier
Six Lights • Clear Glass Globes Chandelier • Bubble Style • Brushed Brass Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Revel in the whimsical charm and ethereal elegance of this cluster glass globe dimmable chandelier. Inspired by classic sputnik light fixtures, a sphere-shaped base crafted in a brushed brass finish, is surrounded by an array of clear glass globes in varying sizes, akin to a playful cluster of bubbles floating in space. Six G9 bulbs (not included) provide bright illumination, adding a sparkling touch to your home with these transparent spheres and creating a captivating and romantic visual effect. Let this stunning glass 6-light clear glass bubble dimmable chandelier pendant light add a delicate shimmer and fantastic ambiance to your entryway, foyer, living room, bedroom, bathroom, kitchen island, or dining area.
Details
- Modern Mid-Century Round Cluster Chandelier
- 6-Light Glass Globe Bubble Pendant Light
- Hand-Blown Transparent Glass Spheres
- Brushed Brass Finish Dimmable Chandelier
- Hight-Adjustable Hanging CableÂ
- G9 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Spherical chandelier, height-adjustable, statement lighting
- European-inspired quality luxury lighting
- Blossom chandelier
- Explore the Gray Smoked Glass Version
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Fixture Height | 18.5 in (47 cm) |
| Maximum Overall Height | 96.5 in (245 cm) |
| Minimum Overall Height | 19.7 in (50 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade Width |
3.94 in (10 cm) * 10 4.72 in (12 cm) * 20 + 1 spare globe |
| Cable Length | 86.8 in (220 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Black/Nickel Finish |
| Shade Included | Yes |
| Number of Glass Shades | 3.94 in (10 cm) * 10 + 4.72 in (12 cm) * 20 |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $239.99
-70%$239.99
$72.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Clear Glass Globes Chandelier • Bubble Style • Brushed Brass Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Revel in the whimsical charm and ethereal elegance of this cluster glass globe dimmable chandelier. Inspired by classic sputnik light fixtures, a sphere-shaped base crafted in a brushed brass finish, is surrounded by an array of clear glass globes in varying sizes, akin to a playful cluster of bubbles floating in space. Six G9 bulbs (not included) provide bright illumination, adding a sparkling touch to your home with these transparent spheres and creating a captivating and romantic visual effect. Let this stunning glass 6-light clear glass bubble dimmable chandelier pendant light add a delicate shimmer and fantastic ambiance to your entryway, foyer, living room, bedroom, bathroom, kitchen island, or dining area.
Details
- Modern Mid-Century Round Cluster Chandelier
- 6-Light Glass Globe Bubble Pendant Light
- Hand-Blown Transparent Glass Spheres
- Brushed Brass Finish Dimmable Chandelier
- Hight-Adjustable Hanging CableÂ
- G9 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Spherical chandelier, height-adjustable, statement lighting
- European-inspired quality luxury lighting
- Blossom chandelier
- Explore the Gray Smoked Glass Version
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Fixture Height | 18.5 in (47 cm) |
| Maximum Overall Height | 96.5 in (245 cm) |
| Minimum Overall Height | 19.7 in (50 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade Width |
3.94 in (10 cm) * 10 4.72 in (12 cm) * 20 + 1 spare globe |
| Cable Length | 86.8 in (220 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Black/Nickel Finish |
| Shade Included | Yes |
| Number of Glass Shades | 3.94 in (10 cm) * 10 + 4.72 in (12 cm) * 20 |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























