



















Mid-Century 7-light Brass Opal Glass Globe Sputnik Chandelier
Seven Lights • Sputnik Design • Milky White Glass • Bubble Style • Brushed Brass Finish • E26 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Our glass globe chandelier blends Mid-Century Modern charm with contemporary trends. Fusing classic Sputnik elements with a sleek linear style, this 7-light chandelier showcases slender arms extending to support adorable milky white glass orbs. The glossy opal glass spheres create a charming bubble effect and offer a subtle shine even when not illuminated. Finished in lustrous brushed brass, this opal glass linear sputnik chandelier provides a touch of luxury elegance and cozy ambient lighting, making it ideal for enhancing dining rooms, entryways, living rooms, kitchen islands, bedrooms, bathrooms, or foyer areas.
Details
- Modern Mid-Century Globe Chandelier
- 7-Light Milky White Bubble Chandelier
- Linear Sputnik Light Fixture
- Opal Glass Spheres
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E26 Bulbs (Excluded) - Suitable for A15, A19, G40, or G60 Bulbs
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Explore the Fixture from the Same Collection Here
Dimensions
| Fixture Width | 35.4 in (90 cm) |
| Fixture Height | 21.3 in (54 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade | 7.87 in (20 cm) * 7.48 in (19 cm) |
| Light Arm Length | 5.12 in (13 cm) |
| Pole Length | 3.9+7.9+11.8+15.7+19.7 in (10+20+30+40+50 cm)Â |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 7 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $299.69
-70%$299.69
$89.91Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Seven Lights • Sputnik Design • Milky White Glass • Bubble Style • Brushed Brass Finish • E26 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Our glass globe chandelier blends Mid-Century Modern charm with contemporary trends. Fusing classic Sputnik elements with a sleek linear style, this 7-light chandelier showcases slender arms extending to support adorable milky white glass orbs. The glossy opal glass spheres create a charming bubble effect and offer a subtle shine even when not illuminated. Finished in lustrous brushed brass, this opal glass linear sputnik chandelier provides a touch of luxury elegance and cozy ambient lighting, making it ideal for enhancing dining rooms, entryways, living rooms, kitchen islands, bedrooms, bathrooms, or foyer areas.
Details
- Modern Mid-Century Globe Chandelier
- 7-Light Milky White Bubble Chandelier
- Linear Sputnik Light Fixture
- Opal Glass Spheres
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E26 Bulbs (Excluded) - Suitable for A15, A19, G40, or G60 Bulbs
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Explore the Fixture from the Same Collection Here
Dimensions
| Fixture Width | 35.4 in (90 cm) |
| Fixture Height | 21.3 in (54 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade | 7.87 in (20 cm) * 7.48 in (19 cm) |
| Light Arm Length | 5.12 in (13 cm) |
| Pole Length | 3.9+7.9+11.8+15.7+19.7 in (10+20+30+40+50 cm)Â |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 7 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























