






















7-light Brass Sputnik Opal Glass Globe Bubble Chandelier
Seven Lights • Sputnik Design • Milky White Glass • Bubble Style • Brushed Brass Finish • E26 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Expertly combining classic Sputnik design with a captivating bubble style, our 7-light cluster globe chandelier embodies contemporary sophistication infused with mid-century modern flair. Crafted with a sleek brushed brass finish, this sputnik light fixture features a two-tier structure composed of short arms. The glossy opal glass globes enhance the design by softening the light and adding a subtle shine even when the lights are off. Perfect for transforming underutilized spaces like dining rooms, entryways, living rooms, kitchen islands, bedrooms, bathrooms, or foyers into vibrant areas, this brass milky glass bubble pendant chandelier goes beyond traditional lighting to make a striking statement.
Details
- Modern Mid-Century Cluster Globe Chandelier
- 7-Light Milky White Bubble Pendant Light
- 2-Tier Sputnik Light Fixture
- Opal Glass Spheres
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E26 Bulbs (Excluded) - Suitable for A15, A19, G40, or G60 Bulbs
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Explore the Fixture from the Same Collection Here
Dimensions
| Fixture Width | 26.8 in (68 cm) |
| Fixture Height | 15.7 in (40 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade | 7.87 in (20 cm) * 7.48 in (19 cm) |
| Light Arm Length | 1.57 in (4 cm) |
| Pole Length | 3.9+7.9+11.8+15.7+19.7 in (10+20+30+40+50 cm)Â |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 7 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $279.69
-70%$279.69
$83.91Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Seven Lights • Sputnik Design • Milky White Glass • Bubble Style • Brushed Brass Finish • E26 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Expertly combining classic Sputnik design with a captivating bubble style, our 7-light cluster globe chandelier embodies contemporary sophistication infused with mid-century modern flair. Crafted with a sleek brushed brass finish, this sputnik light fixture features a two-tier structure composed of short arms. The glossy opal glass globes enhance the design by softening the light and adding a subtle shine even when the lights are off. Perfect for transforming underutilized spaces like dining rooms, entryways, living rooms, kitchen islands, bedrooms, bathrooms, or foyers into vibrant areas, this brass milky glass bubble pendant chandelier goes beyond traditional lighting to make a striking statement.
Details
- Modern Mid-Century Cluster Globe Chandelier
- 7-Light Milky White Bubble Pendant Light
- 2-Tier Sputnik Light Fixture
- Opal Glass Spheres
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E26 Bulbs (Excluded) - Suitable for A15, A19, G40, or G60 Bulbs
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Explore the Fixture from the Same Collection Here
Dimensions
| Fixture Width | 26.8 in (68 cm) |
| Fixture Height | 15.7 in (40 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade | 7.87 in (20 cm) * 7.48 in (19 cm) |
| Light Arm Length | 1.57 in (4 cm) |
| Pole Length | 3.9+7.9+11.8+15.7+19.7 in (10+20+30+40+50 cm)Â |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 7 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























