















8-Light Linear Sputnik Frosted Glass Globe Chandelier
Eight Lights • Linear Sputnik Design • Opal Glass Globes • Black/Brass Finish • E12 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Inspired by classic Sputnik light fixtures, this modern mid-century 8-light chandelier comes in an intersecting linear design, creating a geometric frame. Eight opal glass globes with E12/E14-base bulbs (bulbs not included)sit at the ends of linear arms, giving an elegant and romantic bubble look and generating a welcoming diffusion of lighting. This 8-light linear Sputnik frosted glass globe chandelier is a bold accent that accentuates the decor in any living room, bedroom, dining room, kitchen island, or entryway.
Details
- Modern mid-century sputnik chandelier
- 8-Light bubble chandelier
- Milky glass globe shades
- Finished in black or brass
- Eight E12/E14-base bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer setting
- Explore the Clear Glass Globe Version here
- Explore the Blue Glass Globe Version here
Details
| Fixture Width |
43.3 in (110 cm) |
| Fixture Height | 15.7 in (40 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Shade | 5.9 in (15 cm) |
| Pole Length | 11.8 in * 2 + 15.7 in + 19.7 in (30 cm * 2 + 40 cm + 50 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 8 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $269.99
-70%$269.99
$81.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eight Lights • Linear Sputnik Design • Opal Glass Globes • Black/Brass Finish • E12 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Inspired by classic Sputnik light fixtures, this modern mid-century 8-light chandelier comes in an intersecting linear design, creating a geometric frame. Eight opal glass globes with E12/E14-base bulbs (bulbs not included)sit at the ends of linear arms, giving an elegant and romantic bubble look and generating a welcoming diffusion of lighting. This 8-light linear Sputnik frosted glass globe chandelier is a bold accent that accentuates the decor in any living room, bedroom, dining room, kitchen island, or entryway.
Details
- Modern mid-century sputnik chandelier
- 8-Light bubble chandelier
- Milky glass globe shades
- Finished in black or brass
- Eight E12/E14-base bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer setting
- Explore the Clear Glass Globe Version here
- Explore the Blue Glass Globe Version here
Details
| Fixture Width |
43.3 in (110 cm) |
| Fixture Height | 15.7 in (40 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Shade | 5.9 in (15 cm) |
| Pole Length | 11.8 in * 2 + 15.7 in + 19.7 in (30 cm * 2 + 40 cm + 50 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 8 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























