















Black Brass 4-Light Sputnik Linear Semi Flush Mount
Eight Lights • Tiered Design • Brass and Black Finish • E12 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
A sputnik flush mount always highlights your ceiling decor in a low profile. Our sputnik linear ceiling light boasts cross intersecting linear arm design arranged in a tiered structure, full of geometric visual effect. Each light arm is outfitted with one exposed E12 bulb (not included), delivering direct brightness. This 4-light tiered sputnik semi flush mount could diffuse plenty of task lighting. We recommend placing this sputnik linear semi flush mount in your kitchen area, living room, entryway, or bedroom for an edgy touch.
Detail
- Modern Sputnik 4-Light Semi Flush Mount
- Minimalist Tiered Linear Ceiling Light
- Cross Intersecting Light Arms in Tiered Structure
- Matte Black Light Body
- Aged Brass Light Holders
- Exposed E12 Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Height |
9.1 in (23 cm) |
| Fixture Width |
20.1 in (51 cm)Â |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black and Brass Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 4 |
| Wattage Per Bulb | 60WÂ |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $95.89
-70%$95.89
$28.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eight Lights • Tiered Design • Brass and Black Finish • E12 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
A sputnik flush mount always highlights your ceiling decor in a low profile. Our sputnik linear ceiling light boasts cross intersecting linear arm design arranged in a tiered structure, full of geometric visual effect. Each light arm is outfitted with one exposed E12 bulb (not included), delivering direct brightness. This 4-light tiered sputnik semi flush mount could diffuse plenty of task lighting. We recommend placing this sputnik linear semi flush mount in your kitchen area, living room, entryway, or bedroom for an edgy touch.
Detail
- Modern Sputnik 4-Light Semi Flush Mount
- Minimalist Tiered Linear Ceiling Light
- Cross Intersecting Light Arms in Tiered Structure
- Matte Black Light Body
- Aged Brass Light Holders
- Exposed E12 Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Height |
9.1 in (23 cm) |
| Fixture Width |
20.1 in (51 cm)Â |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black and Brass Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 4 |
| Wattage Per Bulb | 60WÂ |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























