















Black Round Frosted Crackled Glass Flush Mount Light
2/3 Lights • Drum Frame • White Crackled Glass • Matte Black • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Combining modern industrial lines with classic texture, this round ceiling light adds a subtle touch of elegance to any entryway, staircase, foyer, hallway, bedroom, bathroom, or kitchen. Its matte black metal drum frame houses a striking white crackled glass shade, bringing character and charm to the design.
The frosted, crackled glass enhances visual interest while softly diffusing light, creating a warm, inviting glow. Compatible with E26 medium-base bulbs (not included), this white textured glass drum flush mount ceiling light delivers both functional illumination and layered, sophisticated ambiance.
Detail
- White Textured Glass Flush Mount Light
- Modern Farmhouse Drum Ceiling Light
- Frosted Crackled Textured Glass Shade
- Matte Black Finish
- E26 Medium-Base Sockets
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Height | 11.8 in (30 cm) / 16.1 in (41 cm) |
| Fixture Width | 4.7 in (12 cm) / 4.9 in (12.5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Number of Bulbs | 2/3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $115.89
-70%$115.89
$34.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2/3 Lights • Drum Frame • White Crackled Glass • Matte Black • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Combining modern industrial lines with classic texture, this round ceiling light adds a subtle touch of elegance to any entryway, staircase, foyer, hallway, bedroom, bathroom, or kitchen. Its matte black metal drum frame houses a striking white crackled glass shade, bringing character and charm to the design.
The frosted, crackled glass enhances visual interest while softly diffusing light, creating a warm, inviting glow. Compatible with E26 medium-base bulbs (not included), this white textured glass drum flush mount ceiling light delivers both functional illumination and layered, sophisticated ambiance.
Detail
- White Textured Glass Flush Mount Light
- Modern Farmhouse Drum Ceiling Light
- Frosted Crackled Textured Glass Shade
- Matte Black Finish
- E26 Medium-Base Sockets
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Height | 11.8 in (30 cm) / 16.1 in (41 cm) |
| Fixture Width | 4.7 in (12 cm) / 4.9 in (12.5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Number of Bulbs | 2/3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























