













Bloom Brass Cluster Opal Glass Globe Bubble Chandelier
Thirteen Lights • Mid-Century Modern • Cluster Design • Bubble Style• Milky Glass Globes • Brass Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Highlight your space with this 13-light cluster globe chandelier, a striking balance of whimsy and refined elegance. Inspired by cascading wisteria blooms, the design features opal glass spheres artfully gathering at layered heights, creating depth, movement, and a sculptural presence. When illuminated, the milky white globes softly diffuse the light, casting a warm, glare-free glow. A rich brass finish enhances its mid-century modern appeal while adding a touch of understated luxury. Ideal for living rooms, dining areas, bathrooms, bedrooms, foyers, entryways, or lobbies, this cluster white glass bubble chandelier brings glamorous decorative impact and contemporary charm without overpowering the space.
Detail
- Mid-Century Modern Bubble Pendant Light
- Glam 13-Light Cluster Glass Globe Chandelier
- Blooming Wisteria Inspiration
- Frosted Glass Balls for Cozy Ambient Lighting
- Warm Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- G9 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 15.7 in (40 cm) |
| Fixture Height | 22.4 in (57 cm) |
| Maximum Overall Height | 74.0 in (209 cm) |
| Minimum Overall Height | 26.4 in (59 cm) - included one 5.9 in pole |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Globe Width | 5.9 in (15 cm) |
| Pole Length | 11.8 in (30 cm) * 4 + 7.9 in (20 cm) + 5.9 in (15 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass |
| Bulb Base | G9 |
| Number of Bulbs | 13 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 25 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $248.69
-70%$248.69
$74.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Thirteen Lights • Mid-Century Modern • Cluster Design • Bubble Style• Milky Glass Globes • Brass Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Highlight your space with this 13-light cluster globe chandelier, a striking balance of whimsy and refined elegance. Inspired by cascading wisteria blooms, the design features opal glass spheres artfully gathering at layered heights, creating depth, movement, and a sculptural presence. When illuminated, the milky white globes softly diffuse the light, casting a warm, glare-free glow. A rich brass finish enhances its mid-century modern appeal while adding a touch of understated luxury. Ideal for living rooms, dining areas, bathrooms, bedrooms, foyers, entryways, or lobbies, this cluster white glass bubble chandelier brings glamorous decorative impact and contemporary charm without overpowering the space.
Detail
- Mid-Century Modern Bubble Pendant Light
- Glam 13-Light Cluster Glass Globe Chandelier
- Blooming Wisteria Inspiration
- Frosted Glass Balls for Cozy Ambient Lighting
- Warm Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- G9 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 15.7 in (40 cm) |
| Fixture Height | 22.4 in (57 cm) |
| Maximum Overall Height | 74.0 in (209 cm) |
| Minimum Overall Height | 26.4 in (59 cm) - included one 5.9 in pole |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Globe Width | 5.9 in (15 cm) |
| Pole Length | 11.8 in (30 cm) * 4 + 7.9 in (20 cm) + 5.9 in (15 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass |
| Bulb Base | G9 |
| Number of Bulbs | 13 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 25 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























