














Bloom Frosted Glass Bubble Arched Arm Sputnik Chandelier
Twelve Lights • Slender Arched Arms • Milky White Glass • Sputnik Design • Bubble Style • Brushed Brass Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
A luxurious blend of classic Sputnik style and graceful bubble artistry, this 12-light round chandelier showcases gently curved arms that cascade outward, each topped with a milky opal glass globe. The mix of two globe sizes and the tiered, branching structure create a sculptural silhouette reminiscent of a blooming firework—playful, dimensional, and exquisitely balanced.
When illuminated, warm, inviting light pours through the frosted globes and across the refined brass frame, casting a soft, atmospheric glow throughout your space. Designed to bring both artistry and sophistication to any interior, this frosted glass sputnik chandelier makes a stunning focal point for living rooms, dining areas, entryways, bedrooms, and lobbies alike.
Details
- Mid-Century Modern Tiered Sputnik Light Fixture
- 12-Light Milky White Glass Bubble Chandelier
- Statement Glam Round Arched Swoop Chandelier
- Opal Glass Globe Spheres
- Cascaded Slender Arched Arm
- Height-Adjustable Hanging Pole
- Brushed Brass Finish
- G9 bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 37.0 in (94 cm) |
| Fixture Height | 10.2 in (26 cm) |
| Maximum Overall Height | 68.9 in (175 cm) |
| Minimum Overall Height | 12.8 in (32.5 cm) - included one 5.9 in pole |
| Globe Width | 4.7 in (12 cm) * 8 + 3.1 in (8 cm) * 4 |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 5.9 in (10 cm) + 7.9 in (20 cm) +11.8 in (30 cm) * 4 |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 12 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $228.99
-70%$228.99
$68.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Twelve Lights • Slender Arched Arms • Milky White Glass • Sputnik Design • Bubble Style • Brushed Brass Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
A luxurious blend of classic Sputnik style and graceful bubble artistry, this 12-light round chandelier showcases gently curved arms that cascade outward, each topped with a milky opal glass globe. The mix of two globe sizes and the tiered, branching structure create a sculptural silhouette reminiscent of a blooming firework—playful, dimensional, and exquisitely balanced.
When illuminated, warm, inviting light pours through the frosted globes and across the refined brass frame, casting a soft, atmospheric glow throughout your space. Designed to bring both artistry and sophistication to any interior, this frosted glass sputnik chandelier makes a stunning focal point for living rooms, dining areas, entryways, bedrooms, and lobbies alike.
Details
- Mid-Century Modern Tiered Sputnik Light Fixture
- 12-Light Milky White Glass Bubble Chandelier
- Statement Glam Round Arched Swoop Chandelier
- Opal Glass Globe Spheres
- Cascaded Slender Arched Arm
- Height-Adjustable Hanging Pole
- Brushed Brass Finish
- G9 bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 37.0 in (94 cm) |
| Fixture Height | 10.2 in (26 cm) |
| Maximum Overall Height | 68.9 in (175 cm) |
| Minimum Overall Height | 12.8 in (32.5 cm) - included one 5.9 in pole |
| Globe Width | 4.7 in (12 cm) * 8 + 3.1 in (8 cm) * 4 |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 5.9 in (10 cm) + 7.9 in (20 cm) +11.8 in (30 cm) * 4 |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 12 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























