












Brass 3-Light Clear Glass Cylinder Semi Flush Mount
Three Lights • Clear Glass • Cylindrical Shade • Brushed Brass Finish • E26-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Inspired by the classic Sputnik motif, this 3-light semi-flush mount features an iron triple-arm structure, with each arm supporting a clear cylindrical glass shade below reminiscent of a wine glass rack. Each shade houses an E26 bulb (sold separately) to provide direct, functional illumination, ideal for everyday tasks. The brushed brass finish adds a touch of mid-century modern elegance. This cylindrical glass ceiling light is perfect for brightening entryways, hallways, kitchens, bathrooms, bedrooms, or foyers with style and sophistication.
Details
- Mid-Century Modern Glass Ceiling Light
- 3-Light Cylinder Semi Flush Mount
- Transparent Glass Cylindrical Shades
- Brushed Brass Finish
- Low Profile Design
- E26-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 15.0 in (38.1 cm) |
| Fixture Height | 11.0 in (27.9 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Lampshade | 5.9 in (15 cm) * 3.9 in (10 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $115.89
-70%$115.89
$34.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Clear Glass • Cylindrical Shade • Brushed Brass Finish • E26-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Inspired by the classic Sputnik motif, this 3-light semi-flush mount features an iron triple-arm structure, with each arm supporting a clear cylindrical glass shade below reminiscent of a wine glass rack. Each shade houses an E26 bulb (sold separately) to provide direct, functional illumination, ideal for everyday tasks. The brushed brass finish adds a touch of mid-century modern elegance. This cylindrical glass ceiling light is perfect for brightening entryways, hallways, kitchens, bathrooms, bedrooms, or foyers with style and sophistication.
Details
- Mid-Century Modern Glass Ceiling Light
- 3-Light Cylinder Semi Flush Mount
- Transparent Glass Cylindrical Shades
- Brushed Brass Finish
- Low Profile Design
- E26-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 15.0 in (38.1 cm) |
| Fixture Height | 11.0 in (27.9 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Lampshade | 5.9 in (15 cm) * 3.9 in (10 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























