














Brass 3-Light Glass Conical Shade Round Ceiling Light
Three Lights • Amber Globes • Crackled Textured Glass • Round Wooden Base • Gritty Black • G9 LED Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Crafted of solid iron, this 3-light semi-flush mount features a wide round base supporting three clear conical glass shades below reminiscent of a wine glass rack. Each shade houses an E26 bulb (sold separately) to provide direct, functional illumination, ideal for everyday tasks. The brushed brass finish adds a touch of mid-century modern elegance. This conical glass ceiling light is perfect for brightening entryways, hallways, kitchens, bathrooms, bedrooms, or foyers with style and sophistication.
Details
- 3-Light Round Semi Flush Mount
- Mid-Century Cone Glass Ceiling Light
- Transparent Glass Conical Shades
- Brushed Brass Finish
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 19.3 in (49 cm) |
| Fixture Height | 9.1 in (23 cm) |
| Globe Width | 7.5 in (19 cm) * 5.5 in (14 cm) |
| Canopy | 13.8 in (35 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | ETL/UL Listed |
Original: $178.69
-70%$178.69
$53.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Amber Globes • Crackled Textured Glass • Round Wooden Base • Gritty Black • G9 LED Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Crafted of solid iron, this 3-light semi-flush mount features a wide round base supporting three clear conical glass shades below reminiscent of a wine glass rack. Each shade houses an E26 bulb (sold separately) to provide direct, functional illumination, ideal for everyday tasks. The brushed brass finish adds a touch of mid-century modern elegance. This conical glass ceiling light is perfect for brightening entryways, hallways, kitchens, bathrooms, bedrooms, or foyers with style and sophistication.
Details
- 3-Light Round Semi Flush Mount
- Mid-Century Cone Glass Ceiling Light
- Transparent Glass Conical Shades
- Brushed Brass Finish
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 19.3 in (49 cm) |
| Fixture Height | 9.1 in (23 cm) |
| Globe Width | 7.5 in (19 cm) * 5.5 in (14 cm) |
| Canopy | 13.8 in (35 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | ETL/UL Listed |
























