











Brass 3-Light Opal Glass Globe Semi Flush Mount
Three Lights • Frosted Glass Globes • Sputnik Design • Brass Finish • E26 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Mid-Century modern and minimalist styles are blended perfectly with this illustrious sputnik ceiling light. This semi flush mount light features three short arms bursting out from a central cylinder housing to support three glass globe shades, displaying an alluring bubble design that will elevate your entry, kitchen, dining room, living room, bedroom, or bathroom. Crafted with a warm brass, this 3-light opal glass globe semi flush ceiling light offers an elegant and sophisticated touch to your space.
Details
- Mid-Century modern brass semi flush mount
- 3-Light bubble sputnik ceiling light
- Milky white glass globe shades
- E26-base bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer setting
- Not compatible with a sloped ceiling
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 18.90Â in (48 cm)Â |
| Fixture Height | 9.06 in (23 cm) |
| Canopy Width | 4.72Â in (12 cm) |
| Glass Globe | 5.43 in (13.8 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Frosted Glass Globes • Sputnik Design • Brass Finish • E26 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Mid-Century modern and minimalist styles are blended perfectly with this illustrious sputnik ceiling light. This semi flush mount light features three short arms bursting out from a central cylinder housing to support three glass globe shades, displaying an alluring bubble design that will elevate your entry, kitchen, dining room, living room, bedroom, or bathroom. Crafted with a warm brass, this 3-light opal glass globe semi flush ceiling light offers an elegant and sophisticated touch to your space.
Details
- Mid-Century modern brass semi flush mount
- 3-Light bubble sputnik ceiling light
- Milky white glass globe shades
- E26-base bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer setting
- Not compatible with a sloped ceiling
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 18.90Â in (48 cm)Â |
| Fixture Height | 9.06 in (23 cm) |
| Canopy Width | 4.72Â in (12 cm) |
| Glass Globe | 5.43 in (13.8 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























