











Brass 9-Light Alabaster Milky White Glass Globe Wheel Chandelier
Nine Lights • Wheel Frame • Milky Bubble Style • Alabaster Glass • Brass Finish • E26-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Chic and effortless, this 9-light wheel chandelier is an artful showstopper blending antique sophistication and mid-century modern charm. Finished in warm brass, this glass globe chandelier features a sleek wagon-wheel-style ring with nine glossy milky white spheres crafted of alabaster glass below, creating a gracefully dramatic bubble style. When turning on this wagon wheel chandelier, the alluring glass globes display elegant and cozy cloud texture with inviting ambient lighting. Add a luxury enhancement in your entry, dining room, living room, or foyer with this exquisite alabaster glass globe wheel chandelier.
Details
- 9-Light brass wagon wheel chandelier
- Milky white glass bubble chandelier
- Alabaster glass globe shades
- Four height-adjustable hanging chains
- E26-base bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer setting
- Not compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 28 in (71 cm) |
| Fixture Height | 14.8 in (37.5 cm) |
| Glass Globe | 7.9 in (20 cm) * 8 + 11.8 in (30 cm) * 1 |
| Canopy Width | 5.5 in (14 cm) |
| Chain Length | 55.1 in (140 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium Standard |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 9 |
| Wattage Per Bulb | Max 25W |
| Voltage | 110-120 (US) 220-240 (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Nine Lights • Wheel Frame • Milky Bubble Style • Alabaster Glass • Brass Finish • E26-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Chic and effortless, this 9-light wheel chandelier is an artful showstopper blending antique sophistication and mid-century modern charm. Finished in warm brass, this glass globe chandelier features a sleek wagon-wheel-style ring with nine glossy milky white spheres crafted of alabaster glass below, creating a gracefully dramatic bubble style. When turning on this wagon wheel chandelier, the alluring glass globes display elegant and cozy cloud texture with inviting ambient lighting. Add a luxury enhancement in your entry, dining room, living room, or foyer with this exquisite alabaster glass globe wheel chandelier.
Details
- 9-Light brass wagon wheel chandelier
- Milky white glass bubble chandelier
- Alabaster glass globe shades
- Four height-adjustable hanging chains
- E26-base bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer setting
- Not compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 28 in (71 cm) |
| Fixture Height | 14.8 in (37.5 cm) |
| Glass Globe | 7.9 in (20 cm) * 8 + 11.8 in (30 cm) * 1 |
| Canopy Width | 5.5 in (14 cm) |
| Chain Length | 55.1 in (140 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium Standard |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 9 |
| Wattage Per Bulb | Max 25W |
| Voltage | 110-120 (US) 220-240 (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























