











Brass Daisy 1-Light Opal Glass Globe Wall Lamp
One Light • Opal Glass Globe • Daisy Pattern Design • Polished Brass Finish • E26 Medium Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Sophisticated and exclusive, this contemporary mid-century wall sconce showcases a curved arm suspending a glossy opal glass globe shade below. The standout feature is the floral-inspired base, reminiscent of a blooming daisy, adding a touch of artistic elegance to captivate the eye. The classic antique brass finish elevates this single light wall lamp, providing mid-century grace and a warm ambient glow to enhance any living area, bedroom, dining space, vanity area, or bathroom.
Details
- Mid-century modern 1-light wall lamp
- Single sphere wall sconce
- Glossy opal glass globe shade
- Daisy-style enhancement
- Polished antique brass finish
- E26 medium-base socket
- Dimmable with a dimmer kit
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 5.9 in (15 cm) |
| Fixture Height | 6.5 in (16.5 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (11.8 cm) |
| Glass Shade | 5.9Â in (15Â cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $79.99
-70%$79.99
$24.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Opal Glass Globe • Daisy Pattern Design • Polished Brass Finish • E26 Medium Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Sophisticated and exclusive, this contemporary mid-century wall sconce showcases a curved arm suspending a glossy opal glass globe shade below. The standout feature is the floral-inspired base, reminiscent of a blooming daisy, adding a touch of artistic elegance to captivate the eye. The classic antique brass finish elevates this single light wall lamp, providing mid-century grace and a warm ambient glow to enhance any living area, bedroom, dining space, vanity area, or bathroom.
Details
- Mid-century modern 1-light wall lamp
- Single sphere wall sconce
- Glossy opal glass globe shade
- Daisy-style enhancement
- Polished antique brass finish
- E26 medium-base socket
- Dimmable with a dimmer kit
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 5.9 in (15 cm) |
| Fixture Height | 6.5 in (16.5 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (11.8 cm) |
| Glass Shade | 5.9Â in (15Â cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























