













Brass Daisy 3-Light Opal Glass Globe Semi Flush Light
Three Lights • Sputnik Style • Opal Glass Globes • Daisy Design • Polished Brass Finish • E26 Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Elevate your space with this 3-light glass globe semi flush ceiling light, featuring a classic minimalist sputnik design. The flower-inspired bases, reminiscent of blooming daisies, add a touch of delicate and sophisticated elegance, complementing three glossy opal glass globe shades and polished antique brass finish. Perfect for entryways, kitchens, dining rooms, living rooms, bedrooms, or bathrooms, this milky glass globe ceiling light boasts an artful and alluring bubble design that will capture your eyes.
Details
- Modern mid-century bubble ceiling light
- 3-Light sputnik semi flush mount
- Glossy opal glass globe shades
- Daisy-style enhancement
- Polished antique brass finish
- E26 medium-base sockets
- Dimmable with a dimmer kit
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Fixture Height | 10.8 in (27.5 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (11.8 cm) |
| Glass Shades | 7.5 in (19 cm) |
| Down rod Length | 6.0 in (15.2 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Sputnik Style • Opal Glass Globes • Daisy Design • Polished Brass Finish • E26 Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Elevate your space with this 3-light glass globe semi flush ceiling light, featuring a classic minimalist sputnik design. The flower-inspired bases, reminiscent of blooming daisies, add a touch of delicate and sophisticated elegance, complementing three glossy opal glass globe shades and polished antique brass finish. Perfect for entryways, kitchens, dining rooms, living rooms, bedrooms, or bathrooms, this milky glass globe ceiling light boasts an artful and alluring bubble design that will capture your eyes.
Details
- Modern mid-century bubble ceiling light
- 3-Light sputnik semi flush mount
- Glossy opal glass globe shades
- Daisy-style enhancement
- Polished antique brass finish
- E26 medium-base sockets
- Dimmable with a dimmer kit
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Fixture Height | 10.8 in (27.5 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (11.8 cm) |
| Glass Shades | 7.5 in (19 cm) |
| Down rod Length | 6.0 in (15.2 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























