













Brass Opal Glass Globe Tier Sputnik Chandelier
Six/Eight Lights • Frosted Glass Globes • Brass Finish • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
A glamorous glass globe sputnik chandelier is always ideal for adding mid-century touch to your home. Six or eight opal glass globe shades sit at the end of the rods that come from a cylindrical center to build an elegant bubble look of this 2-tier chandelier. A brass finish injects a chic vibe to this sputnik lighting. Accommodated E26/E27 medium-base bulbs (excluded), this brass tier sputnik chandelier will share cozy ambient lighting to tender your living room, bedroom, dining room, foyer, and lobby.
Detail
- Modern Mid-Century Sputnik Chandelier
- Tier Milky White Bubble Chandelier
- Frosted Glass Globe ShadesÂ
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- Available in 6-Light and 8-Light Design
- E26 Medium Bulbs (Not Included)
- Shade Opening: 2.4 in (60 mm) - A15 bulbs are recommended.
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Explore 12-Light Version Here
Dimensions
| Fixture Width |
35.4 in (90 cm) |
| Fixture Height | 9.8 in (25 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Shade | 5.1 in (13 cm) |
| Pole Length | 7.9+11.8 in (20+30 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (A15/G40/G45 bulbs are recommended.)Â |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 6/8 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $175.89
-70%$175.89
$52.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six/Eight Lights • Frosted Glass Globes • Brass Finish • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
A glamorous glass globe sputnik chandelier is always ideal for adding mid-century touch to your home. Six or eight opal glass globe shades sit at the end of the rods that come from a cylindrical center to build an elegant bubble look of this 2-tier chandelier. A brass finish injects a chic vibe to this sputnik lighting. Accommodated E26/E27 medium-base bulbs (excluded), this brass tier sputnik chandelier will share cozy ambient lighting to tender your living room, bedroom, dining room, foyer, and lobby.
Detail
- Modern Mid-Century Sputnik Chandelier
- Tier Milky White Bubble Chandelier
- Frosted Glass Globe ShadesÂ
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- Available in 6-Light and 8-Light Design
- E26 Medium Bulbs (Not Included)
- Shade Opening: 2.4 in (60 mm) - A15 bulbs are recommended.
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Explore 12-Light Version Here
Dimensions
| Fixture Width |
35.4 in (90 cm) |
| Fixture Height | 9.8 in (25 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Shade | 5.1 in (13 cm) |
| Pole Length | 7.9+11.8 in (20+30 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (A15/G40/G45 bulbs are recommended.)Â |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 6/8 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























