






















Brass Daisy Tiered Opal Glass Globe Sputnik Chandelier
Six/Nine Lights • Sputnik Style • Opal Glass Globes • Blossom Design • Polished Brass Finish • E26 Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Details
- Mid-Century Milky bubble chandelier
- Sputnik glass globe chandelier
- Glossy opal glass balls
- Daisy-style enhancement
- Height-adjustable hanging pole
- Polished antique brass finish
- Available in 1-tier/6-light or 2-tier/9-light design
- E26 medium bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
Dimensions
| 1-Tier Fixture | 28.4 * 7.5 in (72 * 19 cm) |
| 2-Tier Fixture | 33.5 * 15.6 in (85 * 39.5 cm) |
| Canopy Width | 5.5 in (14 cm) |
| Glass Shades | 7.5 in (19 cm) |
| Pole Length | 3+6+12+18 in (7.6+15.2+30.5+45.8 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6/9 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $369.99
-70%$369.99
$111.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six/Nine Lights • Sputnik Style • Opal Glass Globes • Blossom Design • Polished Brass Finish • E26 Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Details
- Mid-Century Milky bubble chandelier
- Sputnik glass globe chandelier
- Glossy opal glass balls
- Daisy-style enhancement
- Height-adjustable hanging pole
- Polished antique brass finish
- Available in 1-tier/6-light or 2-tier/9-light design
- E26 medium bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
Dimensions
| 1-Tier Fixture | 28.4 * 7.5 in (72 * 19 cm) |
| 2-Tier Fixture | 33.5 * 15.6 in (85 * 39.5 cm) |
| Canopy Width | 5.5 in (14 cm) |
| Glass Shades | 7.5 in (19 cm) |
| Pole Length | 3+6+12+18 in (7.6+15.2+30.5+45.8 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6/9 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























