





































Celestial Glass Globe Sputnik Chandelier - Adjustable Linear Arm
Six Lights • Sputnik Design • Bubble Style • Clear Glass • Rotatable Arms • Brass/Black Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Indulge in a fusion of elegant sophistication and edgy creativity with this stunning Sputnik light fixture. Painstakingly crafted with rotatable linear arms, this 6-light chandelier allows for a customized configuration to suit your unique aesthetic. The clear glass globes offer an enchanting, ethereal bubble effect, giving the chandelier a dynamic, constellation-like presence reminiscent of a legendary tribe of stars. This adjustable glass globe Sputnik chandelier boasts an inviting glow from G9 bulbs (not included), offering a sumptuous and contemporary touch of luxury to your living room, dining area, foyer, hallway, entryway, or bedroom, without being too overwhelming.
Details
- Mid-Century Modern Sputnik Light Fixture
- 6-Light Bubble Linear Chandelier
- Clear Glass Balls
- Rotatable Linear Arms
- Height-Adjustable Hanging Pole
- Finish: Brushed Brass or Matte Black
- G9 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 39.4 in (100 cm) |
| Fixture Height | 15.7 in (40 cm)/19.7 in (50 cm) - Not Include Hanging Pole |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Glass Globe | 5.9 in (15 cm) |
| Pole Length | 11.8 in (30 cm) * 2 + 15.7 in (40 cm) + 19.7 in (50 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Black |
| Bulb Base | G9 |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120 (US) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $179.89
-70%$179.89
$53.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Sputnik Design • Bubble Style • Clear Glass • Rotatable Arms • Brass/Black Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Indulge in a fusion of elegant sophistication and edgy creativity with this stunning Sputnik light fixture. Painstakingly crafted with rotatable linear arms, this 6-light chandelier allows for a customized configuration to suit your unique aesthetic. The clear glass globes offer an enchanting, ethereal bubble effect, giving the chandelier a dynamic, constellation-like presence reminiscent of a legendary tribe of stars. This adjustable glass globe Sputnik chandelier boasts an inviting glow from G9 bulbs (not included), offering a sumptuous and contemporary touch of luxury to your living room, dining area, foyer, hallway, entryway, or bedroom, without being too overwhelming.
Details
- Mid-Century Modern Sputnik Light Fixture
- 6-Light Bubble Linear Chandelier
- Clear Glass Balls
- Rotatable Linear Arms
- Height-Adjustable Hanging Pole
- Finish: Brushed Brass or Matte Black
- G9 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 39.4 in (100 cm) |
| Fixture Height | 15.7 in (40 cm)/19.7 in (50 cm) - Not Include Hanging Pole |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Glass Globe | 5.9 in (15 cm) |
| Pole Length | 11.8 in (30 cm) * 2 + 15.7 in (40 cm) + 19.7 in (50 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Black |
| Bulb Base | G9 |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120 (US) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























