

















Celestial Glass Globe Staggered Linear Sputnik Chandelier
Six Lights • Sputnik Design • Bubble Style • Clear Glass Globes • Staggered Structure • Brushed Brass Finish • E12-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Experience the celestial charm of our 6-light bubble chandelier, where playful elegance meets stellar design. The slender linear arms, designed in an intersecting style and connected by glass spheres, create an intriguing constellation-like effect for this Sputnik light fixture. From any angle, the staggered structure forms different geometric shapes, exuding dynamic allure. The clear glass globes add a touch of ethereal elegance, refining the celestial aesthetic of the chandelier. Ideal for enhancing a dining area, kitchen island, entryway, living room, bathroom, or foyer, this Sputnik glass globe chandelier serves as a creative and exquisite showstopper for any space.
Details
- Mid-Century Modern Sputnik Light Fixture
- 6-Light Staggered Linear Bubble Chandelier
- Constellation Funky Chandelier
- Celestial-Inspired Design
- Transparent Glass Balls
- Intersecting Linear Arms
- Height-Adjustable Hanging Pole
- Brushed Brass Finish
- E12-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 34.6 in (88 cm) |
| Fixture Height | 21.3 in (54 cm) |
| Glass Shade |
5.9 in (15 cm)Â |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm)Â |
| Pole Length | 12.0 in (30.5 cm) * 5 + 5.9 in (15 cm) + 3.9 in (10 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | ETL/UL Listed |
Original: $298.69
-70%$298.69
$89.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Sputnik Design • Bubble Style • Clear Glass Globes • Staggered Structure • Brushed Brass Finish • E12-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Experience the celestial charm of our 6-light bubble chandelier, where playful elegance meets stellar design. The slender linear arms, designed in an intersecting style and connected by glass spheres, create an intriguing constellation-like effect for this Sputnik light fixture. From any angle, the staggered structure forms different geometric shapes, exuding dynamic allure. The clear glass globes add a touch of ethereal elegance, refining the celestial aesthetic of the chandelier. Ideal for enhancing a dining area, kitchen island, entryway, living room, bathroom, or foyer, this Sputnik glass globe chandelier serves as a creative and exquisite showstopper for any space.
Details
- Mid-Century Modern Sputnik Light Fixture
- 6-Light Staggered Linear Bubble Chandelier
- Constellation Funky Chandelier
- Celestial-Inspired Design
- Transparent Glass Balls
- Intersecting Linear Arms
- Height-Adjustable Hanging Pole
- Brushed Brass Finish
- E12-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 34.6 in (88 cm) |
| Fixture Height | 21.3 in (54 cm) |
| Glass Shade |
5.9 in (15 cm)Â |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm)Â |
| Pole Length | 12.0 in (30.5 cm) * 5 + 5.9 in (15 cm) + 3.9 in (10 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | ETL/UL Listed |
























