













Cloudy Style Textured Glass Shallow Bowl Round Semi Flush Mount
Three Lights • Modern Mid-Century • Clear Textured Glass with Frosted Details • Round Saucer Shape • Brass Finish • E12-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Glam your space with this elegant 3-light round glass semi flush mount, featuring a shallow bowl shade crafted from clear, textured glass enriched with delicate ripple patterns. At its center, a soft cloud white motif forms a smooth, subtle pentacle shape, adding depth and a dreamlike visual dimension. The plated brushed brass finish introduces warm mid-century refinement, while the layered glass diffuses light into a gentle, inviting glow evenly. Distinctive yet serene, this cloud style textured glass ceiling light brings refined ambiance to living rooms, bedrooms, hallways, entryways, bathrooms, kitchens, laundry rooms, walking closets, or any space seeking modern artistry with a tranquil touch.
Details
- Modern Mid-Century Round Glass Ceiling Light
- 3-Light Cloud Style Glass Bowl Semi Flush Mount
- Round Shallow Saucer Design
- White Glazed Glass
- Clear Textured Glass Shade with Cloudy-Like Decorations
- Frosted White Pentacle Enhancement
- Low Profile Design for both High and Low Ceilings
- Plate Brushed Brass Finish
- Requires Three E12-Base Bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 16.1 in (41 cm) |
| Fixture Height | 10.0 in (25.5 cm) |
| Rod Length | 6.0 in (15.2 cm) |
| Canopy Width | 5.5 in (14 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $109.89
-70%$109.89
$32.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Modern Mid-Century • Clear Textured Glass with Frosted Details • Round Saucer Shape • Brass Finish • E12-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Glam your space with this elegant 3-light round glass semi flush mount, featuring a shallow bowl shade crafted from clear, textured glass enriched with delicate ripple patterns. At its center, a soft cloud white motif forms a smooth, subtle pentacle shape, adding depth and a dreamlike visual dimension. The plated brushed brass finish introduces warm mid-century refinement, while the layered glass diffuses light into a gentle, inviting glow evenly. Distinctive yet serene, this cloud style textured glass ceiling light brings refined ambiance to living rooms, bedrooms, hallways, entryways, bathrooms, kitchens, laundry rooms, walking closets, or any space seeking modern artistry with a tranquil touch.
Details
- Modern Mid-Century Round Glass Ceiling Light
- 3-Light Cloud Style Glass Bowl Semi Flush Mount
- Round Shallow Saucer Design
- White Glazed Glass
- Clear Textured Glass Shade with Cloudy-Like Decorations
- Frosted White Pentacle Enhancement
- Low Profile Design for both High and Low Ceilings
- Plate Brushed Brass Finish
- Requires Three E12-Base Bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 16.1 in (41 cm) |
| Fixture Height | 10.0 in (25.5 cm) |
| Rod Length | 6.0 in (15.2 cm) |
| Canopy Width | 5.5 in (14 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























