













































Dimmable 2-Light Long Strip Linear LED Flush Mount
Two Lights • Linear Design • Modern Minimalist • Matte Black • Dimmable • 20W/26W LED • 3000K/6000K • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Enhance your bathroom and makeup area with this minimalist 2-light LED vanity light. Featuring two long, slender rectangles mounted on a round backplate, this linear flush mount offers built-in LED lighting that is both bright and energy-efficient, making it perfect for your spaces. Versatile in its installation, this LED ceiling light can be mounted vertically, horizontally, or even as a wall light, fitting seamlessly into office hallways, corridors, entryways, bedside areas, or any living space. Enjoy adjustable lighting when paired with a dimmer switch (not included).
- Now available in a new 3-CCT design, this upgraded fixture lets you choose from 3000K, 4000K, or 6500K color temperatures at installation—offering convenient, customizable lighting to suit any space. It is also compatible with dimmer switches for adjustable brightness.
Details
- Minimalist Modern LED Wall Sconce
- 2-Light Dimmable LED Vanity Light
- Matte Black Finish Flush Mount
- Available in 3000K or 6000K Color Temperature
- Available in Two Sizes
- 20W/26W Included LED
- New Version: Upgraded 3-CCT design with selectable color temperatures (3000K, 4000K, 6000K) - Applicable with a dimmer switch
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Can be Installed as a Ceiling Light
- Can be Installed Vertically or Horizontally
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Length | 35.4 in (90 cm)/47.2 in (120 cm) |
| Fixture Width | 4.7 in (12 cm) |
| Backplate Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black/Brass/White Finish |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K/6000K/3000K-6500K |
| Wattage | 20/23 W |
| Lumens | 1400/1600 |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $84.89
-70%$84.89
$25.47Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Two Lights • Linear Design • Modern Minimalist • Matte Black • Dimmable • 20W/26W LED • 3000K/6000K • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Enhance your bathroom and makeup area with this minimalist 2-light LED vanity light. Featuring two long, slender rectangles mounted on a round backplate, this linear flush mount offers built-in LED lighting that is both bright and energy-efficient, making it perfect for your spaces. Versatile in its installation, this LED ceiling light can be mounted vertically, horizontally, or even as a wall light, fitting seamlessly into office hallways, corridors, entryways, bedside areas, or any living space. Enjoy adjustable lighting when paired with a dimmer switch (not included).
- Now available in a new 3-CCT design, this upgraded fixture lets you choose from 3000K, 4000K, or 6500K color temperatures at installation—offering convenient, customizable lighting to suit any space. It is also compatible with dimmer switches for adjustable brightness.
Details
- Minimalist Modern LED Wall Sconce
- 2-Light Dimmable LED Vanity Light
- Matte Black Finish Flush Mount
- Available in 3000K or 6000K Color Temperature
- Available in Two Sizes
- 20W/26W Included LED
- New Version: Upgraded 3-CCT design with selectable color temperatures (3000K, 4000K, 6000K) - Applicable with a dimmer switch
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Can be Installed as a Ceiling Light
- Can be Installed Vertically or Horizontally
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Length | 35.4 in (90 cm)/47.2 in (120 cm) |
| Fixture Width | 4.7 in (12 cm) |
| Backplate Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black/Brass/White Finish |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K/6000K/3000K-6500K |
| Wattage | 20/23 W |
| Lumens | 1400/1600 |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























