













Dimmable Cluster Ribbed Glass Bubble Chandelier Pendant Light
One Light • Cluster Design • Ribbed Glass Globes • Bubble Style • Brass + Black Finish • Dimmable E26 Bulbs (Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Elegant yet understated, our cluster glass globe chandelier serves as a striking centerpiece, adding a touch of sophistication to contemporary or modern spaces. This glamorous bubble chandelier showcases various sizes of swirling ribbed glass balls arranged in a staggered cascade from a central rod, resulting in an irregular yet harmonious aesthetic. One dimmable E26 bulb glows from these gem-like spheres, emitting an inviting bubble effect, adding warmth and allure to your surroundings. Exuding upscale elegance and irresistible allure, this cascade cluster bubble pendant light is an ideal choice for accentuating dining areas, living rooms, bedrooms, entryways, foyers, lounges, or bathrooms.
Details
- Contemporary glam bubble chandelier
- 1-Light cluster glass globe pendant light
- Clear swirling-ribbed glass balls
- Height-adjustable hanging cable
- Black + Brass finish
- E26-base dimmable bulb (included)
- Applicable with a dimmer switch
- Sloped ceiling adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 14.2 in (36 cm) |
| Fixture Height | 25.6 in (65 cm) |
| Glass globe | 4.72 in (12 cm) * 15 + 1 spare globe 5.91 in (15 cm) * 9 + 1 spare globe |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Cable Length | 59.1 in (150 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass+Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included |
Yes (G30 bulb) |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Cluster Design • Ribbed Glass Globes • Bubble Style • Brass + Black Finish • Dimmable E26 Bulbs (Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Elegant yet understated, our cluster glass globe chandelier serves as a striking centerpiece, adding a touch of sophistication to contemporary or modern spaces. This glamorous bubble chandelier showcases various sizes of swirling ribbed glass balls arranged in a staggered cascade from a central rod, resulting in an irregular yet harmonious aesthetic. One dimmable E26 bulb glows from these gem-like spheres, emitting an inviting bubble effect, adding warmth and allure to your surroundings. Exuding upscale elegance and irresistible allure, this cascade cluster bubble pendant light is an ideal choice for accentuating dining areas, living rooms, bedrooms, entryways, foyers, lounges, or bathrooms.
Details
- Contemporary glam bubble chandelier
- 1-Light cluster glass globe pendant light
- Clear swirling-ribbed glass balls
- Height-adjustable hanging cable
- Black + Brass finish
- E26-base dimmable bulb (included)
- Applicable with a dimmer switch
- Sloped ceiling adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 14.2 in (36 cm) |
| Fixture Height | 25.6 in (65 cm) |
| Glass globe | 4.72 in (12 cm) * 15 + 1 spare globe 5.91 in (15 cm) * 9 + 1 spare globe |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Cable Length | 59.1 in (150 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass+Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included |
Yes (G30 bulb) |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























