














Dimmable LED Frosted Ribbed Glass Globe 5-Light Linear Island Pendant
Five Lights • Linear Design • Glass Globe Shades • White Reeded Glass •Integrated LED • 4000K • 20 Wattages • 1400 Limens • Dimmable Feature • Hardwired • UL Listed/ETL
Detail
- 5-Light Dimmable LED Linear Island Chandelier
- Modern Linear White Glass Globe Island Pendant
- Functional Dimmable LED Light Fixture
- Frosted Glass Globe Shades with Stripped Textures
- Brushed Gray MDF Base
- Matte Black Finish + Aged Brass Accents
- Height-Adjustable Hanging Cable
- Included LED Bulbs, 20 Wattages
- Brightness, 1400 Lumens
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- 80+ CRI for Natural Color Rendering
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 34.6 in (88 cm) |
| Fixture Height | 5.1 in (13 cm) |
| Maximum Overall Height | 89.0 in (226 cm) |
| Minimum Overall Height | 10.2 in (26 cm) |
| Canopy Width | 33.5 in (85 cm) * 4.3 in (11 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black + Gray + Brass |
| Bulb Base | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Wattages | 20W |
| Lumens | 1400 Lumens |
| Color Temperature | 3000k |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $175.89
-70%$175.89
$52.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Five Lights • Linear Design • Glass Globe Shades • White Reeded Glass •Integrated LED • 4000K • 20 Wattages • 1400 Limens • Dimmable Feature • Hardwired • UL Listed/ETL
Detail
- 5-Light Dimmable LED Linear Island Chandelier
- Modern Linear White Glass Globe Island Pendant
- Functional Dimmable LED Light Fixture
- Frosted Glass Globe Shades with Stripped Textures
- Brushed Gray MDF Base
- Matte Black Finish + Aged Brass Accents
- Height-Adjustable Hanging Cable
- Included LED Bulbs, 20 Wattages
- Brightness, 1400 Lumens
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- 80+ CRI for Natural Color Rendering
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 34.6 in (88 cm) |
| Fixture Height | 5.1 in (13 cm) |
| Maximum Overall Height | 89.0 in (226 cm) |
| Minimum Overall Height | 10.2 in (26 cm) |
| Canopy Width | 33.5 in (85 cm) * 4.3 in (11 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black + Gray + Brass |
| Bulb Base | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Wattages | 20W |
| Lumens | 1400 Lumens |
| Color Temperature | 3000k |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























