














Dimmable LED Ribbed White Glass 6-Light Cluster Round Pendant
Six lights • Round Design • Glass Globe Shades • Frosted Reeded Glass •Integrated LED • 3000K • 40 Wattages • 2800 Limens • Dimmable Feature • Hardwired • UL Listed/ETL
Detail
- 6-Light Dimmable LED Round Chandelier
- Modern Cluster White Glass Globe Pendant
- Frosted Glass Globe Shades with Stripped Textures
- Sanded Black Finish
- Height-Adjustable Hanging Cables
- Included LED Bulbs, 40 Wattages
- Brightness, 2800 Lumens
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- 80+ CRI for Natural Color Rendering
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 18.1 in (46 cm) |
| Fixture Height | 11.8 in (30 cm) |
| Maximum Overall Height | 90.6 in (230 cm) |
| Canopy Width | 15.7 in (40 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black |
| Bulb Base | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Wattages | 40W |
| Lumens | 2800 Lumens |
| Color Temperature | 3000k |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $248.69
-70%$248.69
$74.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six lights • Round Design • Glass Globe Shades • Frosted Reeded Glass •Integrated LED • 3000K • 40 Wattages • 2800 Limens • Dimmable Feature • Hardwired • UL Listed/ETL
Detail
- 6-Light Dimmable LED Round Chandelier
- Modern Cluster White Glass Globe Pendant
- Frosted Glass Globe Shades with Stripped Textures
- Sanded Black Finish
- Height-Adjustable Hanging Cables
- Included LED Bulbs, 40 Wattages
- Brightness, 2800 Lumens
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- 80+ CRI for Natural Color Rendering
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 18.1 in (46 cm) |
| Fixture Height | 11.8 in (30 cm) |
| Maximum Overall Height | 90.6 in (230 cm) |
| Canopy Width | 15.7 in (40 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black |
| Bulb Base | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Wattages | 40W |
| Lumens | 2800 Lumens |
| Color Temperature | 3000k |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























