
















Dimmable LED Ripple Glass Bubble Sputnik Sunburst Chandelier
Twelve Lights • Brushed Brass • Bubble Style • Sunburst Structure • Sphere Design • Rippled Glass Balls • Included LED Bulbs • 3000K • 3600 Lumens • Dimmable Features • Adjustable Pole • Hardwired• UL Listed/ETL
Description
Radiating with sculptural elegance, this 12-light bubble chandelier unfurls like a modern sunburst frozen mid-motion. Slender light arms and decorative short rods extend from a central core like golden rays, each light arm crowned with a hand-crafted clear ripple-glass globe. The textured glass introduces dimensional depth and dynamic visual movement—catching light the way gentle waves shimmer across water—while softly diffusing the glow into a warm, inviting ambiance.Â
Outfitted with included 60W-equivalent LED bulbs (3000K, 110V, wall-control dimmable), the sphere sputnik light fixture offers reliable, energy-efficient illumination with effortless cozy ambiance control. The adjustable hanging pole allows versatile installation heights and even supports a semi-flush mount setup, making it easy to tailor the fixture to both high and standard ceilings. Bold yet graceful, this rippled glass sunburst chandelier brings a luminous sense of motion and sophistication to dining rooms, kitchens, living rooms, foyers, bedrooms, bathrooms, or entryways.Â
Detail
- Mid-Century 12-Light Sphere Chandelier
- Rippled Glass Globe Sputnik Chandelier
- Modern Statement Round Bubble Chandelier
- Sunburst Inspiration
- Clear Water Glass Balls with Delicate Ripple-Like TextureÂ
- Slender Linear ArmsÂ
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging PoleÂ
- Included High-Performance LED Bulbs, 60 WattagesÂ
- Brightness: 3600 Lumens
- 80+ CRI for Natural Color Rendering
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 30.7 in (78 cm)Â |
| Fixture Height | 25.3 in (64.3 cm) |
| Maximum Overall Height | 77.6 in (197 cm) |
| Minimum Overall Height | 28.3 in (72 cm) |
| Globe Width | 5.9 in (15 cm) * 6 + 7.1 in (18 cm) * 6 |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Light Arm Length | 7.3 in (18.5 cm) |
| Decorative Rod Length | 8.9 in (22.5 cm) * 6 + 13.2 in (33.5 cm) * 6 |
| Pole Length | 15 in + 8.9 in + 12.0 in * 4 (15 cm + 20 cm + 30.5 cm * 4) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Number of Bulb | 12 |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Lumens | 3600 Lumens |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $339.99
-70%$339.99
$102.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Twelve Lights • Brushed Brass • Bubble Style • Sunburst Structure • Sphere Design • Rippled Glass Balls • Included LED Bulbs • 3000K • 3600 Lumens • Dimmable Features • Adjustable Pole • Hardwired• UL Listed/ETL
Description
Radiating with sculptural elegance, this 12-light bubble chandelier unfurls like a modern sunburst frozen mid-motion. Slender light arms and decorative short rods extend from a central core like golden rays, each light arm crowned with a hand-crafted clear ripple-glass globe. The textured glass introduces dimensional depth and dynamic visual movement—catching light the way gentle waves shimmer across water—while softly diffusing the glow into a warm, inviting ambiance.Â
Outfitted with included 60W-equivalent LED bulbs (3000K, 110V, wall-control dimmable), the sphere sputnik light fixture offers reliable, energy-efficient illumination with effortless cozy ambiance control. The adjustable hanging pole allows versatile installation heights and even supports a semi-flush mount setup, making it easy to tailor the fixture to both high and standard ceilings. Bold yet graceful, this rippled glass sunburst chandelier brings a luminous sense of motion and sophistication to dining rooms, kitchens, living rooms, foyers, bedrooms, bathrooms, or entryways.Â
Detail
- Mid-Century 12-Light Sphere Chandelier
- Rippled Glass Globe Sputnik Chandelier
- Modern Statement Round Bubble Chandelier
- Sunburst Inspiration
- Clear Water Glass Balls with Delicate Ripple-Like TextureÂ
- Slender Linear ArmsÂ
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging PoleÂ
- Included High-Performance LED Bulbs, 60 WattagesÂ
- Brightness: 3600 Lumens
- 80+ CRI for Natural Color Rendering
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 30.7 in (78 cm)Â |
| Fixture Height | 25.3 in (64.3 cm) |
| Maximum Overall Height | 77.6 in (197 cm) |
| Minimum Overall Height | 28.3 in (72 cm) |
| Globe Width | 5.9 in (15 cm) * 6 + 7.1 in (18 cm) * 6 |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Light Arm Length | 7.3 in (18.5 cm) |
| Decorative Rod Length | 8.9 in (22.5 cm) * 6 + 13.2 in (33.5 cm) * 6 |
| Pole Length | 15 in + 8.9 in + 12.0 in * 4 (15 cm + 20 cm + 30.5 cm * 4) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Number of Bulb | 12 |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Lumens | 3600 Lumens |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























