














Farmhouse Walnut Wood 4-Light Linear Semi Flush Track Light
Four Lights • Linear Design • Wood Grain Style • Cylinder Spotlight • Walnut Finish • Angle-Adjustable Sockets • Gu10 Bulbs (Excluded) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Perfectly bridging contemporary and farmhouse aesthetics, this 4-light island semi-flush mount spotlight features a minimalist look of a sleek linear arm with four cylindrical light barrels (G10 bulbs excluded). Four angle-adjustable brass 360° adapters allow you to direct light precisely, making it both functional and versatile. The natural walnut showcases rich wood grain, adding organic warmth and earthy textural depth that elevates any space. Compact yet striking, this linear semi-flush ceiling track light enhances kitchens, bedrooms, cabins, walk-in closets, or cozy nooks, combining practical illumination with refined design. Its adjustable design also allows installation as a wall lamp, ideal for bathrooms, sinks, or vanity areas.
Details
- Minimalist Rustic Linear Semi Flush Mount
- Modern Farmhouse 4-Light Ceiling Spotlight
- Scandinavian Walnut Adjustable Track Light
- Versatile Bathroom Vanity Wall Sconce
- Dark Walnut Wood Grain Finish
- Sleek Cylindrical Spotlight Heads
- Warm Brass 360° Adapter
- Rotatable Light Head for Adjustable, Focused Lighting
- Accommodating GU10 Bulb (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Dual Mount Design
- Suitable for both Ceiling-Mount and Wall-Mount Installation
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Explore the Brass Option
Dimensions
| Fixture Width | 39.4 in (100 cm) |
| Fixture Depth | 5.5 in (14 cm) |
| Fixture Height | 7.5 in (19 cm) |
| Canopy Width | 5.5 in (14 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood |
| Finish | Walnut Wood Grain + Brass |
| Bulb Base | G10 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 4 |
| Wattage Per Bulb | 10W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $125.69
-70%$125.69
$37.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Linear Design • Wood Grain Style • Cylinder Spotlight • Walnut Finish • Angle-Adjustable Sockets • Gu10 Bulbs (Excluded) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Perfectly bridging contemporary and farmhouse aesthetics, this 4-light island semi-flush mount spotlight features a minimalist look of a sleek linear arm with four cylindrical light barrels (G10 bulbs excluded). Four angle-adjustable brass 360° adapters allow you to direct light precisely, making it both functional and versatile. The natural walnut showcases rich wood grain, adding organic warmth and earthy textural depth that elevates any space. Compact yet striking, this linear semi-flush ceiling track light enhances kitchens, bedrooms, cabins, walk-in closets, or cozy nooks, combining practical illumination with refined design. Its adjustable design also allows installation as a wall lamp, ideal for bathrooms, sinks, or vanity areas.
Details
- Minimalist Rustic Linear Semi Flush Mount
- Modern Farmhouse 4-Light Ceiling Spotlight
- Scandinavian Walnut Adjustable Track Light
- Versatile Bathroom Vanity Wall Sconce
- Dark Walnut Wood Grain Finish
- Sleek Cylindrical Spotlight Heads
- Warm Brass 360° Adapter
- Rotatable Light Head for Adjustable, Focused Lighting
- Accommodating GU10 Bulb (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Dual Mount Design
- Suitable for both Ceiling-Mount and Wall-Mount Installation
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Explore the Brass Option
Dimensions
| Fixture Width | 39.4 in (100 cm) |
| Fixture Depth | 5.5 in (14 cm) |
| Fixture Height | 7.5 in (19 cm) |
| Canopy Width | 5.5 in (14 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood |
| Finish | Walnut Wood Grain + Brass |
| Bulb Base | G10 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 4 |
| Wattage Per Bulb | 10W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























