





























Funky Branch Style 6-Light Clear Glass Bubble Semi Flush Mount
Six Lights • Branching Arms • Clear Glass Balls • Brushed Brass/Matte Black Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
This 6-light semi-flush mount ceiling light draws inspiration from the iconic mid-century Sputnik design, infused with branching and bubble creativity and boldness. Featuring three branching arms, this sputnik semi flush mount adds a funky twist to the traditional geometric aesthetic with an asymmetric yet harmonious composition. Six clear glass globes are evenly spaced along the arms, creating an ethereal bubble effect that brings a sense of lightness and movement to the room. Combining eclectic playfulness with mid-century elegance, this bubble ceiling light is the perfect statement piece to elevate any space. Ideal for your entry, bedroom, bathroom, dining room, or kitchen, this branching light fixture adds a fun and quirky element while maintaining an air of sophistication.
Details
- Modern Mid-Century Sputnik Light Fixture
- Funky Branching Semi Flush Mount Ceiling Light
- Six Clear Glass Spheres
- Electric Whimsical Style
- Finish Options: Brushed Brass or Matte Black
- G9 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 27.6 in (70 cm) |
| Fixture Height | 9.3 in (23.5 cm) |
| Glass Globe Width | 4.7 in (12 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Black |
| Bulb Base | G9 |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $155.89
-70%$155.89
$46.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Branching Arms • Clear Glass Balls • Brushed Brass/Matte Black Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
This 6-light semi-flush mount ceiling light draws inspiration from the iconic mid-century Sputnik design, infused with branching and bubble creativity and boldness. Featuring three branching arms, this sputnik semi flush mount adds a funky twist to the traditional geometric aesthetic with an asymmetric yet harmonious composition. Six clear glass globes are evenly spaced along the arms, creating an ethereal bubble effect that brings a sense of lightness and movement to the room. Combining eclectic playfulness with mid-century elegance, this bubble ceiling light is the perfect statement piece to elevate any space. Ideal for your entry, bedroom, bathroom, dining room, or kitchen, this branching light fixture adds a fun and quirky element while maintaining an air of sophistication.
Details
- Modern Mid-Century Sputnik Light Fixture
- Funky Branching Semi Flush Mount Ceiling Light
- Six Clear Glass Spheres
- Electric Whimsical Style
- Finish Options: Brushed Brass or Matte Black
- G9 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 27.6 in (70 cm) |
| Fixture Height | 9.3 in (23.5 cm) |
| Glass Globe Width | 4.7 in (12 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Black |
| Bulb Base | G9 |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























