














Glam 13-Light Sputnik Glass Globe Bubble Chandelier
Thirteen Lights • Amber/Smoked Glass • Globe Shades • Sputnik Style • Brass/Black Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Discover bold innovation with this stunning sputnik light fixture, an investment that will truly make your space stand out! Featuring a striking composition of bursting straight arms and scrolling arms, this 13-light bubble chandelier boasts an intriguingly staggered yet symmetrical aesthetic. The matte black finish paired with smoked glass bubbles exudes upscale luxury, while the rich brass option offers a warm ambiance and glorious touch, enhanced by the presence of amber glass spheres. Whether placed over a kitchen island, dining table, living space, entry, or foyer, this sputnik glass globe bubble chandelier will undoubtedly create an exquisite and eye-catching centerpiece.
Details
- 13-Light round sputnik chandelier
- Mid-century modern bubble chandelier
- Colored glass globe shades
- Brass Finish + Amber Glass
- Black Finish + Smoked GlassÂ
- Height-adjustable hanging pole
- G9 bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Sloped ceiling adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 38.6 in (98 cm) |
| Fixture Height | 20.1 in (51 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Pole Length | 15.7 in (40 cm) * 3 + 11.8 in (30 cm) * 2 + 7.9 in (20 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black/Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | G9Â |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 13 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible -Â Note:Â Please ensure that the angle of the ceiling is taken into account to avoid contact with the fixture. |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Thirteen Lights • Amber/Smoked Glass • Globe Shades • Sputnik Style • Brass/Black Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Discover bold innovation with this stunning sputnik light fixture, an investment that will truly make your space stand out! Featuring a striking composition of bursting straight arms and scrolling arms, this 13-light bubble chandelier boasts an intriguingly staggered yet symmetrical aesthetic. The matte black finish paired with smoked glass bubbles exudes upscale luxury, while the rich brass option offers a warm ambiance and glorious touch, enhanced by the presence of amber glass spheres. Whether placed over a kitchen island, dining table, living space, entry, or foyer, this sputnik glass globe bubble chandelier will undoubtedly create an exquisite and eye-catching centerpiece.
Details
- 13-Light round sputnik chandelier
- Mid-century modern bubble chandelier
- Colored glass globe shades
- Brass Finish + Amber Glass
- Black Finish + Smoked GlassÂ
- Height-adjustable hanging pole
- G9 bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Sloped ceiling adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 38.6 in (98 cm) |
| Fixture Height | 20.1 in (51 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Pole Length | 15.7 in (40 cm) * 3 + 11.8 in (30 cm) * 2 + 7.9 in (20 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black/Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | G9Â |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 13 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible -Â Note:Â Please ensure that the angle of the ceiling is taken into account to avoid contact with the fixture. |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























