















Glam Shine Opal Glass Globe Cluster Bubble Chandelier
Thirteen Lights • Cluster Design • Bubble Style • Milky Glass • Globe Shades • Brushed Brass Finish • E12-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Transform your space with the ethereal beauty of this cluster ball chandelier. Featuring thirteen glossy opal glass globes and a beautifully brushed brass finish, this bubble pendant light casts a soft, ambient glow. Suspended by silver cables, the milky white spheres elegantly hang from the center, exuding a subtle shine even when not illuminated, creating a peaceful and graceful atmosphere. Ideal for enhancing the ambiance of your living room, dining room, foyer, lobby, child's room, or bedroom, this elegant cluster opal glass globe chandelier adds a touch of tranquility and sophistication to any room.
Details
- Modern Mid-Century 13-Light Bubble Chandelier
- Luxury Glam Cluster Glass Globe Pendant Light
- Shine Opal Glass Spheres for a Subtle LusterÂ
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging CablesÂ
- E12-Base Bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 19.6 in (50Â cm) |
| Fixture Height | 38.6 in (98 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Glass Globe | 5.9 in (15 cm) |
| Mounting-Cable Length | 55.1 in (140 cm)Â |
| Mounting-Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Shade Material | Glass |
| Number of Bulbs | 13 |
| Bulb Included | No |
| Wattage (per bulb) | 25Â Watts |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120 (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $268.69
-70%$268.69
$80.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Thirteen Lights • Cluster Design • Bubble Style • Milky Glass • Globe Shades • Brushed Brass Finish • E12-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Transform your space with the ethereal beauty of this cluster ball chandelier. Featuring thirteen glossy opal glass globes and a beautifully brushed brass finish, this bubble pendant light casts a soft, ambient glow. Suspended by silver cables, the milky white spheres elegantly hang from the center, exuding a subtle shine even when not illuminated, creating a peaceful and graceful atmosphere. Ideal for enhancing the ambiance of your living room, dining room, foyer, lobby, child's room, or bedroom, this elegant cluster opal glass globe chandelier adds a touch of tranquility and sophistication to any room.
Details
- Modern Mid-Century 13-Light Bubble Chandelier
- Luxury Glam Cluster Glass Globe Pendant Light
- Shine Opal Glass Spheres for a Subtle LusterÂ
- Brushed Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging CablesÂ
- E12-Base Bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 19.6 in (50Â cm) |
| Fixture Height | 38.6 in (98 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Glass Globe | 5.9 in (15 cm) |
| Mounting-Cable Length | 55.1 in (140 cm)Â |
| Mounting-Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Shade Material | Glass |
| Number of Bulbs | 13 |
| Bulb Included | No |
| Wattage (per bulb) | 25Â Watts |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120 (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























