














Gold Mid-Century Alabaster Glass Shade Flush Mount Light
Three Lights • Alabaster Glass • Semi-Opaque White Shade • Modern Mid-Century • Matte Brass Finish • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Merging mid-century elegance with modern design, this glass flush mount ceiling light is a perfect addition to an entryway, dining room, bedroom, kitchen, bathroom, or foyer. Elegantly coated in matte brass, this round ceiling light fixture showcases a wide, bowl-shaped shade made from smooth, semi-opaque alabaster glass, exuding a luxurious and timeless charm. With three E26-base bulbs (not included) nestled within its soft, milky-textured glass, this brass alabaster glass ceiling light emits a warm, inviting glow that enhances ambiance and adds visual comfort to any space.
Details
- Mid-Century Modern Round Ceiling Light
- 3-Light Alabaster Glass Flush Mount Mount
- Soft Translucent White Glass Shade
- Matte Brass Finish
- E26-Base Medium Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Height | 16.7 in (42.5cm) |
| Fixture Width | 9.0 in (23 cm) |
| Lamp Shade | 15.0 in (38 cm) * 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard)Â |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed |
Original: $89.95
-70%$89.95
$26.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Alabaster Glass • Semi-Opaque White Shade • Modern Mid-Century • Matte Brass Finish • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Merging mid-century elegance with modern design, this glass flush mount ceiling light is a perfect addition to an entryway, dining room, bedroom, kitchen, bathroom, or foyer. Elegantly coated in matte brass, this round ceiling light fixture showcases a wide, bowl-shaped shade made from smooth, semi-opaque alabaster glass, exuding a luxurious and timeless charm. With three E26-base bulbs (not included) nestled within its soft, milky-textured glass, this brass alabaster glass ceiling light emits a warm, inviting glow that enhances ambiance and adds visual comfort to any space.
Details
- Mid-Century Modern Round Ceiling Light
- 3-Light Alabaster Glass Flush Mount Mount
- Soft Translucent White Glass Shade
- Matte Brass Finish
- E26-Base Medium Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Height | 16.7 in (42.5cm) |
| Fixture Width | 9.0 in (23 cm) |
| Lamp Shade | 15.0 in (38 cm) * 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard)Â |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed |
























