










Industrial Black Round Seeded Glass Flush Mount Light
2 Lights • Drum Shape • Clear Seeded Glass • Matte Black • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bring subtle charm and soft illumination to your space with this 2-light round ceiling fixture. Designed with a sleek matte black canopy and a bubbled clear glass shade, it blends industrial inspiration with modern simplicity.
The seeded glass dome enhances the overall look by adding a gentle sparkle and texture, while allowing the bulbs to shine through for a bright yet comfortable light. Ideal for low ceilings, this compact glass flush mount ceiling light is a great fit for smaller spaces like mudrooms, hallways, closets, entryways, staircase, or guest bathrooms.
A stylish and practical lighting solution for any contemporary, farmhouse, or transitional home.
Detail
- 2-Light Design Glass Flush Mount Light
- Modern Farmhouse Drum Ceiling Light
- Transparent Seeded Textured Glass Shade
- Matte Black Finish
- E26 Medium-Base Sockets
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Height | 3.5 in (9 cm) |
| Fixture Width | 11.2 in (28.5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Matte Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard)Â Â |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $85.89
-70%$85.89
$25.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2 Lights • Drum Shape • Clear Seeded Glass • Matte Black • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bring subtle charm and soft illumination to your space with this 2-light round ceiling fixture. Designed with a sleek matte black canopy and a bubbled clear glass shade, it blends industrial inspiration with modern simplicity.
The seeded glass dome enhances the overall look by adding a gentle sparkle and texture, while allowing the bulbs to shine through for a bright yet comfortable light. Ideal for low ceilings, this compact glass flush mount ceiling light is a great fit for smaller spaces like mudrooms, hallways, closets, entryways, staircase, or guest bathrooms.
A stylish and practical lighting solution for any contemporary, farmhouse, or transitional home.
Detail
- 2-Light Design Glass Flush Mount Light
- Modern Farmhouse Drum Ceiling Light
- Transparent Seeded Textured Glass Shade
- Matte Black Finish
- E26 Medium-Base Sockets
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Height | 3.5 in (9 cm) |
| Fixture Width | 11.2 in (28.5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Matte Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard)Â Â |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























