















Luxe Large Cluster Rippled Glass Globe Round Bubble Chandelier
Fifteen Lights • Rippled Glass Globe • Bubble Style • Brass Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL • Dimmable Chandelier
Description
Arranged in captivating clusters, this round bubble chandelier embodies the height of ornate charm and an ethereal touch. At its core is our innovative clear textured glass globe, inspired by the lively ripples of water, capturing the dynamic motion of waves and freezing them into a delicate icy orb, reminiscent of the enchanting beauty of Frozen. When illuminated, the warm glow dances across the rich brass wide frame, spilling through the intricate ripples of each glass orb with delicate grace. This cluster textured glass globe chandelier radiates a refined, romantic elegance, making it the perfect statement piece for a modern living room, entryway, dining room, bathroom, or bedroom.
Warm Tip:Â Glass is a delicate substance that may incur damage during delivery. In case the arrangement is received with shattered glass orbs, kindly reach out to our team for swift replacements.
Details
- Modern Cluster Textured Glass Globe Chandelier
- Clear Ribbed Glass Round Bubble Chandelier
- Dimmable Funky Chandelier
- Height-Adjustable Hanging Chain
- Brushed Brass Finish
- E12 Candelabra Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Explore the Semi-Flush Mount Version
Dimensions
| Fixture Width | 39.4 in (100 cm) |
| Fixture Height | 28.5 in (72.5 cm) |
| Maximum Overall Height | 110.2 in (280 cm) |
| Minimum Overall Height | 33.1 in (84 cm) |
| Glass Globe | 3.94/4.72/5.91 in (10/12/15 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Chain Length | 78.74 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 15 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $899.99
-70%$899.99
$270.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fifteen Lights • Rippled Glass Globe • Bubble Style • Brass Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL • Dimmable Chandelier
Description
Arranged in captivating clusters, this round bubble chandelier embodies the height of ornate charm and an ethereal touch. At its core is our innovative clear textured glass globe, inspired by the lively ripples of water, capturing the dynamic motion of waves and freezing them into a delicate icy orb, reminiscent of the enchanting beauty of Frozen. When illuminated, the warm glow dances across the rich brass wide frame, spilling through the intricate ripples of each glass orb with delicate grace. This cluster textured glass globe chandelier radiates a refined, romantic elegance, making it the perfect statement piece for a modern living room, entryway, dining room, bathroom, or bedroom.
Warm Tip:Â Glass is a delicate substance that may incur damage during delivery. In case the arrangement is received with shattered glass orbs, kindly reach out to our team for swift replacements.
Details
- Modern Cluster Textured Glass Globe Chandelier
- Clear Ribbed Glass Round Bubble Chandelier
- Dimmable Funky Chandelier
- Height-Adjustable Hanging Chain
- Brushed Brass Finish
- E12 Candelabra Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Explore the Semi-Flush Mount Version
Dimensions
| Fixture Width | 39.4 in (100 cm) |
| Fixture Height | 28.5 in (72.5 cm) |
| Maximum Overall Height | 110.2 in (280 cm) |
| Minimum Overall Height | 33.1 in (84 cm) |
| Glass Globe | 3.94/4.72/5.91 in (10/12/15 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Chain Length | 78.74 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 15 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























