















Luxury Gold Foiled Chic Antique Crystal Floral Chandelier
Six Lights • Gold Leaf Finish • Crystal Decoration • Lotus Design • Candle Style • E1 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Inspired by the crystal palm leaf chandelier, this floral chandelier showcases a metal flower-blossomed frame decorated with ultra-slender glass crystal tubes. Six E12 candelabra bulbs (excluded) refine a chic antique style. This crystal floral chandelier is gold leaf painted for a vintage brass touch. Once turned on, this candle style flower chandelier sparkles out like an elegant shimmering lotus to impress everyone. We highly recommend setting this funky chandelier chic antique crystal floral chandelier as a brilliant artwork to enhance the taste of your living room, dining area, bedroom, entryway, foyer, bathroom, or lobby.
Details
- Modern Mid-Century 6-Light Crystal Leaf Chandelier
- French Country Crystal Floral Pendant Light
- Vintage Luxe Bloom Candle Style Chandelier
- Classic Gold Leaf Painted Finish
- Clear Crystal Vine Design
- Lotus-Inspiration Blossom Style
- Luxury Exquisite Craftsmanship
- Candle Stick Light Sockets
- E12 Candelabra Bulbs (excluded)
- Adjustable Hanging Chain
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Funky Chandelier
- Explore the 4-Light Small Version
Dimensions
| Fixture Width | 35.4 in (90 cm) |
| Fixture Height | 27.6 in (70 cm) |
| Maximum Overall Height | 108.3 in (275 cm) |
| Minimum Overall Height | 30.3 in (77 cm) |
| Canopy Width | 5.1Â in (13 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass Crystal |
| Finish | Gold Foiled Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 6 |
| Wattage Per Bulb | 40 W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $569.99
-70%$569.99
$171.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Gold Leaf Finish • Crystal Decoration • Lotus Design • Candle Style • E1 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Inspired by the crystal palm leaf chandelier, this floral chandelier showcases a metal flower-blossomed frame decorated with ultra-slender glass crystal tubes. Six E12 candelabra bulbs (excluded) refine a chic antique style. This crystal floral chandelier is gold leaf painted for a vintage brass touch. Once turned on, this candle style flower chandelier sparkles out like an elegant shimmering lotus to impress everyone. We highly recommend setting this funky chandelier chic antique crystal floral chandelier as a brilliant artwork to enhance the taste of your living room, dining area, bedroom, entryway, foyer, bathroom, or lobby.
Details
- Modern Mid-Century 6-Light Crystal Leaf Chandelier
- French Country Crystal Floral Pendant Light
- Vintage Luxe Bloom Candle Style Chandelier
- Classic Gold Leaf Painted Finish
- Clear Crystal Vine Design
- Lotus-Inspiration Blossom Style
- Luxury Exquisite Craftsmanship
- Candle Stick Light Sockets
- E12 Candelabra Bulbs (excluded)
- Adjustable Hanging Chain
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Funky Chandelier
- Explore the 4-Light Small Version
Dimensions
| Fixture Width | 35.4 in (90 cm) |
| Fixture Height | 27.6 in (70 cm) |
| Maximum Overall Height | 108.3 in (275 cm) |
| Minimum Overall Height | 30.3 in (77 cm) |
| Canopy Width | 5.1Â in (13 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass Crystal |
| Finish | Gold Foiled Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 6 |
| Wattage Per Bulb | 40 W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























