















Mid-Century Clear Textured Glass Drum Flush Mount Light
Three Lights • Clear Textured Glass • Drum Shape • Modern Mid-Century • Brushed Brass • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Combining elements of mid-century and contemporary design, our 3-light glass flush mount light adds subtle sophistication to any space. This circular ceiling light features four curved, textured glass panels held by a brushed brass metal frame, creating a cone-drum shade. Designed for three E12 candelabra bulbs (not included), this clear textured glass drum ceiling light emits a warm and inviting glow, elevating the ambiance of entryways, dining rooms, kitchens, hallways, bedrooms, bathrooms, and foyers.
Detail
- Modern Mid-Century Round Ceiling LightÂ
- 3-Light Clear Textured Glass Flush Mount LightÂ
- Brushed Brass Finish
- E12 Candelabra Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 15.3 in (39 cm) |
| Fixture Height | 7.5 in (19 cm) |
| Canopy Width | 8.6 in (22 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $135.89
-70%$135.89
$40.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Clear Textured Glass • Drum Shape • Modern Mid-Century • Brushed Brass • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Combining elements of mid-century and contemporary design, our 3-light glass flush mount light adds subtle sophistication to any space. This circular ceiling light features four curved, textured glass panels held by a brushed brass metal frame, creating a cone-drum shade. Designed for three E12 candelabra bulbs (not included), this clear textured glass drum ceiling light emits a warm and inviting glow, elevating the ambiance of entryways, dining rooms, kitchens, hallways, bedrooms, bathrooms, and foyers.
Detail
- Modern Mid-Century Round Ceiling LightÂ
- 3-Light Clear Textured Glass Flush Mount LightÂ
- Brushed Brass Finish
- E12 Candelabra Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 15.3 in (39 cm) |
| Fixture Height | 7.5 in (19 cm) |
| Canopy Width | 8.6 in (22 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























